Zeytin Dalı Harekatı'nın önemi

Türkiye, Suriye sınırında YPG'nin kurmak istediği terör örgütü koridorunun önüne geçmek için başlattığı Afrin'de başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı" bugün 24. gününde... Afrin operasyonu nedir, niçin başlatıldı, operasyon kürtlere yönelik mi, bundaki süreç nasıl ilerleyecek? tüm bu soruların cevabı sizlerle...

12-02-2018


Türkiye, Suriye sınırında YPG’nin kurmak istediği terör koridorunun önüne geçmek için Afrin’e operasyon başlattı. TSK bu operasyona ‘Zeytin Dalı Harekatı’ adını verdi.
 
TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu  yana PYD/PKK işgalindeki Afrin'in 5 beldesinde 1'i belde merkezi, 31'i köy, 3'ü köy altı yerleşim ve 13'ü stratejik dağ veya tepe olmak üzere 48 noktayı örgütten  kurtarmış oldu.
 
afrin harita ile ilgili görsel sonucu
 
 
 
Terör örgütlerinden temizlenen bu yerleşim birimleri ve stratejik noktalar şöyle:
 
"Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy,  Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar ve Şeyh Huruz köyleri, Huruz  Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı  iki köy altı yerleşim; Racu beldesinde Ayn Batman Dağı, Edamanli, Ali Bekki,  Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana ve Kırmızı  köyleri, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe; Şeyh Hadid beldesinde Cukali  Favkani ve Orta Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac  Bilal köyü; Cinderes beldesinde Hacı İskender, Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye,  Dükkan, Eşkan köyleri ile Mersides ve Nisriyye Tepesi'ni; Şeran beldesinde  Burseya Dağı, Kastel Cündo ve Dikmetaş köyleri ile Sirgaya Tepesi."
 
 
AFRİN OPERASYONU NİÇİN BAŞLATILDI?
 
ABD, yıllardır iç savaşın olduğu Suriye’de sürekli olarak terör örgütlerini destekledi.
 
Bir dönem petrol bölgelerinde DEAŞ’ı destekleyen ABD, Türkiye sınır hattında ise PKK’nın uzantısı YPG’ye sürekli silah gönderdi. Bölge, Rusya ve ABD’nin güç mücadelesi üzerine acımasız zulümlere şahit oldu. Türkiye ise çıkar çatışmalarının yaşandığı bu coğrafyada her zaman sivil halkın ve mazlumların yanında yer aldı.
Fırat Kalkanı Operasyonu ile eli kanlı terör örgütü DEAŞ’e karşı ciddi bir hamle yapan Türkiye, bir taraftan da sınırda kurulmak istenen terör koridoruna engel oldu.
Şimdi Afrin Operasyonu ile Türkiye’yi tehdit eden ve bölge halkına zulmeden YPG’ye karşı önemli bir adım atıldı. ABD’nin Türkiye’yi hiçe sayarak YPG’ye resmi bir heyet göndermesi de operasyon sürecini hızlandırdı. Türkiye, Rusya ve İran ile yapılan görüşmeler sonucunda düğmeye bastı ve Afrin Operasyonu’nu başlattı.
 
afrin operasyonu ile ilgili görsel sonucu
 
 
OPERASYON KÜRTLERE YÖNELİK Mİ?
 
ABD’nin kurmak istediği bu terör koridorunun bölgede yaşayan Kürtlerle hiçbir ilgisi yoktur. Türkiye’nin başlattığı operasyon da bölgedeki Kürtlere yönelik değildir. Operasyonun tek amacı terör koridorunun önüne geçmektir. 
 
Fakat operasyonun başladığı ilk andan itibaren YPG elebaşı Salih Müslim ve içimizdeki terör seviciler, Türkiye’ye karşı kara propaganda başlattılar.
Yalan yanlış fotoğraflarla sosyal medyada “Türkiye bölgedeki Kürtleri hedef alıyor” algısı oluşturulmaya çalışıldı.
Fakat Türkiye, tıpkı Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi bölge halklarına umut olmaya devam ediyor.
 
AFRİN NEDEN ÖNEMLİ?
 
Türkiye - Suriye sınır hattının batısında yer alan Afrin, bölgede siyasi egemenlik sorunu haline gelmiştir. 
Bu derece önemli bir bölgenin taşeron terör örgütlerinin elinde olması hem ülkemizi hem de bölgede yaşayan sivilleri tehdit ediyor.
Afrin, hem ABD hem Rusya hem de Türkiye için stratejik bir öneme sahip. Zira ABD’nin planladığı terör koridoru Afrin ile Akdeniz’e açılıyor. Rusya’nın yüzyıllardır hayalini kurduğu Akdeniz’e açılma planları içinde önemli bir yere sahip. Türkiye için ise, Afrin'in PYD tarafından kontrol edilmesi ulusal güvenliğe tehdit arz ediyor. Bu açıdan bakılınca Afrin Operasyonu küresel güçlerinde yakın kadrajında yer alıyor.
 
 
 
BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ NASIL OLMALI?
 
Türkiye, Arap baharı sürecinin başladığı ilk günden bu yana Suriye’nin toprak bütünlüğüne her zaman destek olduğunu gösterdi.
Atılan adımların Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumaya ve bölgenin demografik yapısının bozulmamasına yönelik olduğu açıktır.
Türkiye’nin, İran’ın mezhepçi politikasına karşın olaylara mezhepler üstü yaklaşması sevindirici gelişme olarak görülüyor.
Bölge Müslümanlarının ise yüzyıldır yaşanan acı tecrübelerden ders çıkarıp daha net adımlar atması gerekmektedir.
Bu açıdan Orta Doğu’yla ilgili Müslüman ülkelerin fikir ve siyasi eylem birliğinin sağlanması şarttır.
 
Harekat kapsamında operasyonda hayatını kaybedenlere  Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyoruz. 
 
1369 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
 
Harekat kapsamında 24. günde toplam bin 369 terörist etkisiz hale getirildi.
 
Hilal Haber
 
 
 

 

Etiketler : #zeytin dalı   #afrin operasyonu   #