Foto Galeri
Hilal Haber
TÜM FOTO GALERİLER

Ödemin nedenleri ve çözümü!

Tuz: Günde önerilen tuz miktarı ortalama 1 çay kaşığıdır. Eğer daha fazla tuz tüketirsek, vücudumuzda sıvı birikmeye başlar. Ne yapabilirsiniz: Tuz tüketiminizi sınırlayın. Yemeğin tadı az ise, şifalı otlar ve baharatlar kullanın.

1/7

Alerji: Şişkinliğe kaşıntı ve kızarıklık eşlik ederse, bu bir alerjidir . Ne yapabilirsiniz: Şişkinlik hızla artıyor ve yüze kadar ulaşıyorsa, acilen tıbbi müdahaleye ihtiyacınız vardır. Şişkinlik azsa, antihistaminikler yardımcı olacaktır.

2/7

Hormonlar: Hormonal yetmezlik, vücutta sıvı birikiminin diğer bir nedeni. Karın şişmesi, şişmiş bacaklar veya kilo alımının nedeni, hormonlardan kaynaklanabilir. Ne yapabilirsiniz: Diyetinizi değiştirin: protein açısından zengin gıdalar tüketin, aşırı baharatlı ve tuzlu gıdalardan uzak durun. Bunun yanı sıra mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurun.

3/7

Böbrek hastalıkları: Yüzünüzde çoğunlukla sabah ortaya çıkan şişme, böbrekler ile ilgili sorunlara işaret eder. Buna ek olarak bel ağrısı ve idrar renginde bir değişiklik görebilirsiniz. Ne yapabilirsiniz: Diyet yapın ve bir nefroloji doktorunu ziyaret edin.

4/7

Kalp hastalıkları: Bacaklarda ve karındaki şişliğe göğüste ağrı, yorgunluk veya nefes darlığı eşlik ediyorsa bu kalp hastalıklarından kaynaklanabilir. Ne yapabilirsiniz: Bu tarz rahatsızlıklar, evde kendi kendinize tedavi edebileceğiniz hastalıklar değil. Mutlaka bir kardiyologu ziyaret etmelisiniz.

5/7

Yaşam tarzı: Günün çoğunu ayakta durarak ya da oturarak geçirmek zorunda kalanların bacaklarında ödem olabilir. Ne yapabilirsiniz: Çok ayakta duruyorsanız, düzenli olarak mola verin ve bacaklarınızı dinlendirin. Gün boyunca çok fazla oturuyorsanız bacaklarınıza masaj yapın ve rahat ayakkabılar tercih edin.

6/7

Dehidrasyon (Sıvı kaybı) Dehidrasyonun ilk aşamasında, vücudunuz sıvı biriktirmeye başlar. Sonuç olarak, bilekleriniz ve göbeğinizin alt kısmı şişebilir. Ne yapabilirsiniz: Günde en az 1.2 litre su için. Kahve ve gazlı içeceklerden uzak durun. Şişlik her zaman doktor müdahalesi gerektirmez. Bazen aşırı sıcaklardan dolayı, beslenmeden ya da hamilelik gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

7/7