Mehmet Okuyan: Allah'ı zikretmek fedakarlıktır

Mehmet Okuyan, "zikir etmek her işinde Allah'ı hatırlamak demektir. Şimdilerde yapıldığı gibi bir zikir terminolojisi peygamberimiz zamanında yoktu. Yani böyle sahabiler mescidin bir kenarında 10. bin defa tesbih çekmiyordu. Allah deyip savaşa gidiyorlardı, bir garibanın derdi ile ilgileniyorlardı, bir yetimin başını okşuyorlardı. Şimdi ne oldu? İşi asıl mecrasından çektik, kelimelere hapsettik, eylemleri bıraktık kelimeler ile idare ediyoruz" dedi.

11-11-2017


Zikir sözlükte; anma, düşünme, hatırlama ve söz konusu etme anlamlarına gelir. Terim olarak zikir; Allah’ı dil veya kalp ile anmak, Allah’ı unutmamak, Allah’tan gafil olmamak anlamlarına gelir. 
 
Yüksek sesle, açıktan yapılan zikre, zikr-i cehri; içten sessizce yapılan zikre, zikr-i hafi denir.
 
Mehmet Okuyan, Envar'ul Kur'an programında, Allah'a zikretmek ilgili konuşmasında "zikirmatikle Allah Allah demek çürümüşlüktür, zikretmek Allah'ı hatırlamaktır, hayatın her anına her alanına şahit kılmaktır" diyerek  böyle bir termolojinin peygamber efendimizin zamanında olmadığını belirtti.
 
İşte Mehmet Okuyan'ın konuşması:
 
...Salih amel yapmazsanız, kelimeleriniz Allah’a yükselmez Fatır suresi  10. ayeti… Bu o kadar açık ki şimdi bu ayeti anlasaydık biz bu ayeti doğru anlasaydık.  Bu ayetle beraber Fatiha’nın 5. Ayetini mana olarak buluştursaydık elimize tespih alıp Allahümme salli ala seyyidina Muhammed’in ve ala ali seyyidina Muhammed mi diyecektik, yoksa o Muhammed’in tebliğ ettiği din için fedakarlık mı yapacaktık? 
 
"Zikretmek, her işinde Allah’ı hatırlamak demektir"
 
Hiçbir şey yapmaya  gerek yok alıyorsun zikirmatik. Ya kardeşim ne bu çürümüşlüktür. Zikretmek, her işinde Allah’ı hatırlamak demektir. Allah Allah Allah demek değildir. Allah’ı hatırlamaktır, yani Allah’la yaşamaktır. Allah’a hayatın her anına ve alanına şahit kılmaktır. Onun şahitliği bilinciyle hayatı yaşamaktır, zikir budur. Şimdilerde yapıldığı gibi bir terminoloji peygamberimiz zamanında yoktur. Böyle sahabiler mescidin bir kenarında on bin defa Allah Allah diye tespih çekmiyordu. Allah Allah deyip savaşa gidiyorlardı. Bir garibanın derdiyle ilgileniyorlardı, bir yetimin başıyla okşuyorlardı, hayatı beraber yaşıyorlardı, gerçek Allah demek öyle bir fedakarlık gerektiriyordu. Şimdi ne oldu, işi asıl mecrasından çektik, kelimelere hapsettik, eylemleri bıraktık, kelimelerle idare ediyoruz. Şimdi bu zihniyet Fatır suresi 10. ayetini okur mu, okumaz. Çünkü yaptığının yetersiz olduğunu anlayacak, başka bir fedakarlık arzu edildiğini fark edecek...

Etiketler : #zikir   #allah   #kuran   #müslüman   #zikirmatik   #fedakarlık   #yetim