Kudüs Bize Ağlıyor

Nasuhi Günay

28-07-2017 12:47


Kudüs tarihi süreçte hiç gülmedi, hep ağladı. Hiç yılmadı hep direndi, hiç boyun eğmedi, her zaman başını dik tuttu. Hiç minnet etmedi, hep kendi yağıyla kavrulmaya çalıştı. Bir kardeşimiz öyle diyor, İsrail dediğin ne ki? tükürsek boğarız. Kemiyet hesabı yaptığınızda, olaylara bu mantıkla baktığınızda, söylenen doğrudur. Türkiye’nin onda bir nüfusuna sahip bir İsrail’in, tüm ümmetin ortak mekanı, Mescid-i Aksa’sı olan Kudüs’ü sözde bir milyar yedi yüz milyon nüfusa sahip İslam dünyasının, İslam ümmetinin, İslam milletinin gözleri önünde, gasbetmek.

Ama gerçek şu ki, tüküremiyoruz ve neticede boğamıyoruz. İsrail’i boğacak kadar bu ümmette, bu millette tükürük kalmamış. Salgı bezlerimiz kurumuş. Günlük yaşıyor, ileriye dönük projeler üretemiyoruz. Taklit bataklığında, millet olarak bocalıyor birbirimizle boğuşmaktan, birbirimize yakın olmayı, birleşmeyi, kardeş olmayı, bir olmayı, diri ve güçlü olmayı akledemiyoruz.

“Hem Allah’ın (akıl ve irade vermek suretiyle gerçekleşen) izni olmasaydı, hiçbir insan imana eremezdi. Ve O aklını kullanmayanları pisliğe mahkum eder.” Yunus 10/100.

Evet, vahiy kemiyetle değil, keyfiyetle ilgilenir.

“Nitekim onların çoğu, Allah’a, O’na ait nitelikleri başkalarına yakıştırmaksızın iman etmez.” Yusuf 12/106.

“Hem sen gönülden arzuluyor olsan dahi, insanların çoğu yine de inanmayacak.” Yusuf 12/103.

“Elif- Lam- Mim- Ra! Bunlar kitabın ayetleridir; ve Rabbin katından sana indirilenler hakikatin ta kendisidir, fakat insanların çoğu buna iman etmezler.” Rad 13/1.

Bu manada iç dünyasını vahiyle aydınlatamayanlar, duygu ve güdülerin önünde sürüklenmekten kurtulamazlar. Vahiy ve onunla inşa olan kalbin bağı olan akıl, insana duygularını ve egolarını teslim alması için verilmiştir. Akleden kalbiyle duygularını ve egolarını yönlendiremeyenler, eline,  ayağına, diline, gözüne, kulağına sonunda da kendine sahip olamaz duruma düşer. Elde güç, ayakta derman, dilde sınır, gözde fer, kulakta sınır, kalpte ferman kalmaz. Fermanı, dermanı olmayan, kendinde değildir. Kendinde olmayan neye derman olacak ki.

Rabbim bizlere kendine gelmeyi, kendini bilmeyi, kendini tanımayı, bir ve beraber, kardeş olmayı lütfetsin.

Diğer Yazıları

  Çok Okunanlar

  Anket

Üçüncü İntifada Başlar Mı?

EVET
HAYIR
KARARSIZIM