Kadınlarla Uğraşmaktan Bıkmadınız Mı Artık?!!!

Sevtap Mendi

07-08-2017 13:33


Bu din sadece kadınlara gönderilmiş gibi yüzyıllardır kadınlarla uğraşan sözde alimlerimiz oldu. Allah erkekleri topyekün cennetlik yaratmış, kadınları ise imtihana tabi tutmuş, yasaklarını da sadece kadınlara bildirmiş gibi.

 

Bu çağda bile din adamlarımızın bazılarının çocuklara ahlak dersi verir gibi kadınlara ders vermeye kalkmasını, kadınların aklını aşağılayan yaklaşımlarının olmasını, sadece kadın olarak değil bu ülkede yaşayan bir insan olarak üzüntüyle ve esefle karşılıyorum. İnanç özgürlüğüne önem veren bir dinimiz olmasına rağmen, kadınların özgür iradelerini hiçe sayan zihniyetlere anlam veremiyorum.

 

Neredeyse bütün dünyanın bildiği islamda kadın tesettürü konusunu hala Müslüman kadınlara anlatmaktan bıkmadınız mı Allah aşkına? Kadın çok edepli olmalı, kadın gülmemeli, kadın sesi haram, saçının bir teli görünmemeli, kadın kısmı evinden çıkmamalı ve daha bir çok söyleminiz yüzünden kadınlar söylediklerinize hiç aldırmaz oldu artık. Şimdi de kadınlarımız batılılaştı, değerlerimize yabancılaştı diye veryansın ediyorsunuz.

 

Erkek egosuyla, ataerkil kafa yapısıyla, kadınlara din diye dayattığınız fetvalarınızla kadınları değerlerimizden de, islamiyetten de soğuttuğunuzun farkında olmayışınız da ayrı bir ironi.

 

Bir kadın olarak Allah’ın kitabının korunmuş olduğuna ne kadar şükretsem azdır. Aklı başında hiçbir kadının asla kabullenemeyeceği, kadınlarla ilgili korkunç ve iğrenç uydurma hadislerinize karşı iyi ki dinimi doğru kaynaktan öğrenebildiğim bir kitabım var. Allah’ın kadına bakışının sizinki gibi olmadığını anladığım için çok sevebildiğim bir Allah’ım var. Yoksa sizin kadına ikinci sınıf muamelesi yapan Allah tasavvurunuzu nasıl kabullenebilirdim bilmiyorum.

 

Kadınlara yönelik olur olmaz söylemlerinizle kadınları daha çok dinden uzaklaştırdığınızı ve bu tavırlarınızla dine daha çok zarar verdiğinizi ne zaman anlayacaksınız? Tesettürlü kadınlara sigara içmeyi,sakız çiğnemeyi yasakladığınızda islam dünyasının tüm sorunlarını çözmüş mü olacaksınız. Sahi, sizin din adamları olarak ilgilenmeniz gereken daha önemli konularınız yok mu hiç? Mesela kadın erkek demeden insanların dini duygularını istismar eden din tüccarlarıyla mücadele etmek gibi. Ya da Allah’ın kitabında çok önem verdiği adalet ve liyakat ilkelerini öne çıkaran fetvalar vermek gibi. Ülkemizde eğitim sisteminin kalitesinin ve bilimsel çalışmaların önemini gündemde tutmak gibi mesela.

 

Bunların hiçbirini yapamıyorsanız, bırakın kadınlarla uğraşmayı da kitap okumanın faydalarını anlatın hiç olmazsa. İnanın daha faydalı bir iş yapmış olursunuz…

Diğer Yazıları

  Çok Okunanlar

  Anket

Üçüncü İntifada Başlar Mı?

EVET
HAYIR
KARARSIZIM