Foto Galeri
Hilal Haber
TÜM FOTO GALERİLER

Etteki protein kadar zengin 6 besin kaynağı!

Vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi olan proteini, her gün yeteri miktarda almamız gerektiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Peki et yemeden protein alabileceğimiz besin kaynakları var mı? Varsa neler? İşte cevabı...

1/6

YULAF En sağlıklı tahıllardan biri yulaftır. 100 gramında 13 gram protein bulunur. Yulaf cilt ve saç sağlığına, sinir sistemini korumaya, uykusuzluğa, kemik ve kas sağlığını korumaya oldukça faydalıdır. Karbonhidratlar açısından oldukça zengindir; iyi bir enerji kaynağıdır.

2/6

MERCİMEK Baklagiller ailesinden olan mercimek manganez, diyet lifi, bakır, potasyum ve demir açısından oldukça zengindir. 100 gramında 9 gram protein bulunur. Göz sağlığı için faydalıdır, kan akışını hızlandırır, bol miktarda protein içerir, sinir sistemini ve bağışık sistemini güçlendirir.

3/6

SÜT Bir su bardağında ortalama olarak 6 gram protein bulunur. Süt iyi bir protein kaynağı olmasının yanı sıra kalsiyum içermesi nedeniyle güçlü kemikler için birebirdir. Kolesterolü düşürür, kronik bronşit ve bağırsak kanserinin önlenmesine yardımcı olur.

4/6

YER FISTIĞI Yer fıstığı oldukça lezzetlidir. 100 gramında 26 gram protein bulunur. Protein açısından zengin olmasının yanı sıra diyet lifi ve magnezyum içermektedir. Kalorisi yüksek olduğu için fazla tüketmemeniz gerekmektedir. Kolon, mide kanserini ve safra taşı oluşumunu engeller, sinir hastalıklarına iyi gelir; kan şekerini düzenler.

5/6

YUMURTA 1 adet orta boy yumurta 6 gram protein içerir. İçerdiği proteine ek olarak kanser, artrit, kalp hastalıkları gibi kronik vakalara yakalanmanızı düşüren Omega 3 de içerir.

6/6