Foto Galeri
Hilal Haber
TÜM FOTO GALERİLER

Düzenli su içmenin faydaları nelerdir? Günde kaç bardak su içmeliyiz?

Vücudun temel besin ihtiyacı olan su; beden, ruh ve sinir sağlığının yegane kaynağıdır. Düzenli ve yeterli su tüketimi; vücutta birçok problemin aşılmasına katkı sağladığı gibi, sağlıklı ve zinde yaşamın da çözüm noktalarındandır. Peki, günlük su ihtiyacımız ne kadardır? Yetişkin, çocuk, kadın ve erkek olarak günde kaç bardak su içmeliyiz. İşte, hayat kaynağı suyun mucize faydaları...

1/4

Suyun saymakla bitmeyecek faydaları; *Ağız kokusunu önler. *Saç problemleri; kırık, kepek, dökülmeye engel olarak, saça sağlık katar. *Kas ağırlığı yoğun olan ve düzenli egzersiz yapanların sıkça başına gelen kasılma ve krampları önler. *Yeterli su tüketimi; susuz kalmaya bağlı olarak gelişen unutkanlık, dikkat problemi vb. beyin fonksiyonlarını düzenler. *%85'i su olan beyin dokusu; vücudunda yeterince suya sahip olmaması durumunda kişiyi stres ve gerginliğe sevk eder. Buna bağlı olarak su stresle de savaşır. *Hamilelik döneminde; anne karnında bir su fanusun içinde yaşan bebeğin gelişimi için önemlidir. *Emziren annelerin süt yapıcı en önemli kaynağı pek bilinmese de sudur.

2/4

*Kabızlık, bağırsak tembelliği gibi sindirim problemlerinin altında yeterli su tüketmemek yatar. *Reflüye iyi gelerek, tamamen geçmesine yardımcı olur. *Grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı, vücut direnci oluşturmak için su tüketimi önemlidir. *Kan hacmini artırarak, hücreler için gerekli oksijen ve besini hızlı bir şekilde taşır ve kalbin daha sağlıklı olmasını sağlar. *Suyun kalbe yaptığı katkılardan biri de kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltmasıdır. Yeterli su tüketilmemesi ile kanın koyulaşması ve pıhtılaşması ile tansiyon dengesizlikleri, çarpıntı, ritim bozukluğu ve kalp yetersizlikleri gibi ciddi problemlerle karşılaşılabilir. *Vücudun savunma mekanizmalarından böbrekler, yeterli su olmadığı takdirde yabancı ve zararlı maddeleri süzemez. Bunun sonucunda ise, böbreklerde yaşanan en büyük problem böbrek taşı, idrar yolu iltihapları görülür. *Midede yarattığı hacimden dolayı daha az yemeye ve metabolizmayı çalıştırıp günlük harcanan enerjiye katkı yapar. *Cilt sağlığına önemli bir etkisi vardır. Derinin nemlenerek genç bir görünüm kazanmasına katkı sağlar. Yeterli miktarda su içen kişinin cildi; parlar, yumuşak, nemli, sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşur. *Vücut ısısını dengeler ve büyük rahatsızlık veren ödemin atılmasına yardımcı olur. "Su içmek için susuzluktan dil, damak kurumasını beklemeyin. Düzenli aralıklarla ve disiplin içinde su tüketimine önem verin!"

3/4

"Su içmek için susuzluktan dil, damak kurumasını beklemeyin. Düzenli aralıklarla ve disiplin içinde su tüketimine önem verin!"

4/4