Bylock mağdurlarına müjde! Aralık ayı...

Bahadır Kurbanoğlu'nun sunduğu Sözü Esirgemeden programına Avukat Ali Aktaş ve geçtiğimiz günlerde tahliye edilen Bylock mağduru Uğur Dursun katıldı.

27-11-2017


FETÖ'nün iletişim programı olan Bylock ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan ve mağdurlar için müjdeler veren Avukat Ali Aktaş şunları söyledi:
Bylock, 2014 yılı Mart ayında Gülen cemaati üzerinde o günkü anlamıyla bugün ki FETÖ içerisinde kullanılmış iç haberleşme sistemidir. 
 
Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, yazı
 
İlk tespit ve bulgulara göre 500 bin civarında Bylock indirildiği, 226 bin kullanıcısı olduğu öğrenildi. Bu 226 bin kullanıcının 3 gün ve  altındaki kullanım kitlesi çıkarıldığı zaman yaklaşık 102 bin kullanıcı kitlesinin aktif olduğu tespit edildi.
 
Kendisine gelen Bylock içerikleri ve dosyaları arşivlediğini belirten Aktaş, "anladığımız şey bu Gülen yapısının kendi içerisinde kullandığı iletişim sistemi. Biraz ağırca ama şizofrence tedbir anlayışları var. bu tedbir anlayışının ortaya çıkardığı bir izlenme yöntemiyle geliştirdikleri bir yazılım programı"dedi.
 
MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR SONA YAKLAŞTI
 
Aktaş, Bylock mağdurlarına ilişkin yaptığı açıklamada, hükümetin en geç Aralık sonuna kadar mağduriyetlerin giderilmesi için yaptığı çalışmaların biteceğini söyledi.
 "Az kaldı Aralık sonunu görmeyecek inşallah, bitecek bu çalışma. Çalışmanın yüzde 99'u tamamlanmış, devletin ilgili kurumları, hamiyet sahibi bürokratları çalışmış durumdalar ve bütün bu arkadaşları bir kaç yüz şikayetçi kalabilir ama tamamı temizlenecek.
 
Yargıtay'da vs. 26 Ekim Ekim tarihli kararını da biliyoruz ki birtakım hukuki açılımların geleceğini düşünüyorum, devlet bunun farkında diye düşünüyorum" 
Aktaş, Bylock'un  kapalı devre iletişim programı olduğunu ve bu kapalı programı vasfından yola çıkarak ve 15 Temmuz darbe girişiminden ortaya çıkardığı cebir şiddet unsuruyla beraber silahlı örgüte dönüşmesi, dönüştüğü kesinleşen bir yapının haberleşme sistemi olarak bugün yargılamalarda önemli delil olarak değerlendirdiğine dikkat çekti.
 
BYLOCK DELİL MİDİR DEĞİL MİDİR?
 
Kendisine sorulan "Bylock'un delil mi değil mi?" sorusuna; fikrimce hem delildir hem de delil değildir cevabını  veren Ali Aktaş şunları söyledi.
"HSK seçimlerine giderken bu yapı Bylock kullanılmasını ve kendi aralarında Bylock ile haberleşme talimatı verdiğini, kuvvetle muhtemel ki 17-25'i yapan polisler ve örgütün yapısı içindeki KOM, TEM, İstihbarat Teşkilatı gibi emniyetindeki kademeler Bylock'u kullanmışlar.Devlet ilk kez 22 Temmuz 2014'te operasyon yapınca bunlar paniğe kapıldılar. Bu paniğe kapılma sonrasında Ağustos, Eylül, Ekim'de iki şey yapıyorlar: 
Birincisi Uğur Bey gibi Bylock mağduru olan kitlelere Mor beyin yazılım programı gibi, namaz vakitleri kıble pusulası gibi ve muhtemelen başkaca henüz bilmedğimiz ama devletin ilgili kurumaların tespit ettiği başka uygulamalar da vardır.
 
Devleti ve yargı mekanizmaların bu konuda geride tutan birşey var o da şudur:
 
Bu insanlar malesef sağlıklı düşünemiyorlar, cemaat abileri ne derse ona tanrı buyruğu gibi iman etmiş kitleler mevcut malesef, bu insanlara demişler ki Bylock içerikleri asla bulunamayacak bunlar da buna inanmışlar ve bunu kimseye söylemeyin demişler...
 
IP ÇAKIŞMALARI
 
Avea'ya tahsis edilmiş 850 bin civarında IP'si var.  Diyelim ki bu lokasyonun içersinde 50 tane avea kullanıcısı var, hepsi aynı anda internete giriyor ve ciddi bir sıkışma oluyor. Bu durumda aynı IP'de 17-18 kişiye tahsis edebiliyor."
 
Aktaş, "FETÖ'nün önemli mekanizmaları asker, polis ve yargı içerisindeki mekanizmalar yani operasyonel birimlerini korumak için 2014  Temmuz'un sonrasındaki o paralel devlet yapılanması operasyonu sonrası bunu cemaat tabanını olabildiğince yaymışlar. Bir de Uğur bey gibi 10-12 bin civarında insan ilave etmişler.
 
Kast sistemi gibi yapılanmış bir sistem... Bylock içeriklerinde öğretmenle polis arasındaki Bylock içerikleri farklı. Polisin Bylock içeriğinde bunu 3. kişilerle paylaşmayın, öğretmenin Bylock içeriğinde rüyalar, hurafeler gibi abartılı şeyler var.
Darbeden sonra bu yapıya karşı nefretle bakıyorlar. Bir hukukçu oalrak meseleye yaklaşmakla normal bir vatandaş olarak yaklaşmak arasında fark var. Onu normal karşılamak lazım. Bylock elbette bir delildir ama ne oranda bir delildir, hangi kullanıcı bakımından neye delildir içeriğine girerek incelenmesinde yarar var" dedi.
 
Namaz vakitlerinde ve kıble pusulasında az IP olduğunu belirten Aktaş  Frezy uygulamasında çok fazla IP olduğuna dikkat çekti.
 
MOR BEYİN NEDİR?
 
Mor Beyin bir yazılım uygulama programının adı. Mor Beyin'in  8 ayrı uygulaması var. İnternetten indirelebiliyor, bu uygulamalar içinde en meşhur olanı Frezy. Frezy bir müzik dinleme programı. Türkçe'nin Fizy'si değil bu karıştırılıyor bazen. Fizy yagın ve yasal. 
 
Mağdurların tümünün ortak özelliği Bylock tarihlerinin 2014 Ağustos, Eylül, Ekim olması... Şöyle birşey yapılsa tüm bu şikayetleri ibr Excel tablosunda bir veriye dönüştürülmüş olsa görülecek ki tüm bu mağdurlar bu üç ayda birikmiş durumda. Dolayısıla bu insanların FETÖ ile bağı olmadığına göre fiili Bylock kullanıcıları da hatta bırakın kullanıcı olmayı cep telefonunda indirmediklerine göre bu insanların aklanmasına icap eder. Devlet gecikmiş de olsa bu çalışmayı şuan yapıyor. Bu insanlar kısa bir süre içinde beraat edecekler" ifaderine yer verdi.
 
UĞUR DURSUN'UN MAĞDURİYETİ
 
Sözü Esirgemeden'in bir diğer konuğu Bylock Mağduru Uğur Dursun yaklaşık 7-7 buçuk ay tutuklu kaldığını belirtti. O süreçte yaşadıklarını şu şekilde dile getirdi:
 
Hakkımda kurumuma yazı geldiğinde asılsız, şikayet, ihbar gibi birşey diye düşündüm. Bylock aklımdan geçmiyor. Bylock nedir bilmiyorum... Sorgu esnasında Bylock kullanmışsınız denilince şok oldum kaldım. Ben Bylock nedir bilmiyorum, böyle bir şeyi sosyal medyadan duydum, mümkün olamaz dedim...
 
Bu örgütle, cemaatle benim hiçbir ilgim geçmişim olmadı.  Tabii o süreçte bunların pek bir anlamı kalmıyor. Kişi hakkında hiçbir saha çalışması yapılmıyor. Genelde savcılarımız şunu yapıyor. "Masa başında evrak incelemesi yapıyor. Katalog suçlar dediğimiz benimle ilgili iddianamede bakıyorsunuz; Bank Asya yok, vakıf, dernek, sendika yok, çocuklarımı okullarına dershanelerine göndermişliğim yok, yurtdışı çıkışı yok, himmeti, zimmeti yok... Bu kadar şey yok da Bylock neden var diye sorulmuyor? Vakit kaybı mı oluyor, işin kolayına mı gidiliyor bilmiyorum. Ama bu saha araştırması yapılsa benim bu yapıdan olmadığımı, yanlış giden birşeylerin olduğunun farkına varacaklar."
 
Programın tamamı için tıklayın...

Etiketler : #mağdur   #ali aktaş   #sözü esirgemeden   #uğur dursun   #bylock   #fetö