ANADOLU GÜNLERİ (!)

Hasan Değirmenci

29-10-2018 09:46


İstanbul çok büyük ve kalabalık bir metropoldür. Anadolu’nun tüm renkleri, şehirlerinin her bir özelliği, köylerinin bir çok güzelliği burada temsil edilmekte ve içinde barındırdığı bu potansiyel ile tüm Anadolu’yu burada yaşatmaya çalışmaktadır. İnsanoğlu farklı bir canlıdır, gittiği yere kendi kültürünü de götürür ve onun kaybolmaması için her türlü gayreti gösterir.

Anadolu’dan İstanbul’a göç etmiş olan insanlar geleneklerini, göreneklerini ve ananelerini burada yaşatmak için dernekler, vakıflar kurmuş birbirlerinden kopmamak için belli bölgelere yerleşmiş ve aynı mahallelerde mesken edinmişlerdir. Düğünlerini, derneklerini, cenazelerini buralarda yapıp sevinçlerini, hüzünlerini buralarda paylaşıyor, birbirleri ile hasret gideriyorlardı. Ve böylelikle büyük şehrin içinde dejenerasyona uğramıyor, silinip gitmiyordu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bunu daha organizeli, daha farklı bir boyuta dönüştürerek bir etkinlik haline getirdi ve önce Feshane’de başlayıp şimdi de Yenikapı ve Maltepe ‘de devam eden Anadolu’nun her bir şehrinin ismini verdiği günleri yapmaya başladı. Bu harikulade bir proje idi ve insanlar çoluk çocuk buraları ziyaret ediyor, doğdukları şehirlerin yiyecek içeceklerini satın alıyor, kültürlerini çocuklarına gösteriyor, gönlünce eğleniyor, bir tat olarak memleket havası alıyor, hasret gideriyor ve gün sonunda mutlu bir şekilde oradan ayrılıyorlardı. Beni üzen ve hayal kırıklığı yaratan tarafı ise şu; Bu günlerin etkinliklerinde, görselinde ve tanıtımlarında hiç bir sıkıntı yok, hatta çok güzel ve renkli geçiyor.

Yalnızca yiyecek ve içecek reyonları tamamen bir aldatmaca ve maalesef, kalitesiz ürünlerle dolu, tamamen bir sektör ve rant oluşmuş durumda. Memleketten gelmiş memleket insanı kazansın, sırf yöresel diye ucuz pahalı bakmadan satın aldığınız ürünler eve getirip açtığınızda sizi hayal kırıklığına uğratıyor. Yöresel ürün ile hiçbir alakası olmayan, çok kalitesiz, tatsız tuzsuz hiçbir şeye benzemeyen şeyler ve maalesef öylece çöpe atıyorsunuz. Bu düşünce ve duygular yalnızca benim görüşüm değil, kiminle konuştuysam aynı şeyi söylüyor ve herkes aynı dertten muzdarip.

Artık insanlar da oralardan yiyecek adına hiçbir şey alınmaz duygusu hakim.
Yetkililerden ise ricam şu; Lütfen buralarda satılan özellikle yiyecekleri kalite kontrolden geçirin, hijyeni önemseyin, kalitesiz ürünlere geçit vermeyin, gerçekten yöresel ürün olup olmadığına bakın. İnsanların kandırılmalarına, duygularının sömürülmesine, rantın böyle güzel bir organizasyonu istismar etmesine izin vermeyin.

Selam ve dua ile

Hasan Değirmenci
27-10-2018
İstanbul

Diğer Yazıları

  Çok Okunanlar

  Anket

Üçüncü İntifada Başlar Mı?

EVET
HAYIR
KARARSIZIM