ABD, Zarrab üzerinden Türkiye’yi terbiye etmeye çalışıyor

Prof. Dr. Servet Bayındır, ABD'de bulunan Reza Zarrab davasıyla ilgili, "Eğer Halk Bankası’nı suçlu çıkarırlarsa en nihayetinde ne yapabilirler dünya üzerindeki transfer işlemlerine ambargo koyabilirler." ifadelerini kullandı.

30-11-2017


Erdem Uygan'ın sunduğu Yükselen Sözler programına Prof Dr. Sevet Bayındır konuk oldu. Bayındır, Reza Zarrab ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 
İşte o açıklamalar:
 
Halk Bankası’ndan Kuzey Irak petrollerinin Türkiye üzerinde transfer edilecekti, anlaşma yapılmıştı IŞİD gelmeden 15-120 gün önce.
 
Anlaşma yapıldı anlaşma yapılma sürecinde de ABD dedi ki yapmayın etmeyin, en nihayetinde yapalım ama para transferleri benim bankalarım üzerinden olsun, kontrol edeyim. Sonuç olarak en nihayetinde de Halk Bankası üzerinden yapılsın dediler. Bizimkiler kabul etmediler onu. Halk Bankası üzerinden ödemeleri Kuzey Irak’ın petrolünü satacağız tahsil ettiğimiz paraları Halk Bankası’na yatıracağız, Halk Bankası ödemeleri yapacak.
 
AMBARGO UYGULAMASI
 
Ertesi ay IŞİD geldi Musul’u işgal etti. Şimdi Halk Bankası’ndan aynı intikamın alımı ve devamı söz konusu. Yani  siz mi bizim kurmuş olduğumuz düzenin dışına çıkmaya çalışırsınız. Peki ne yapmaya çalışıyor. Eğer Halk Bankası’nı suçlu çıkarırlarsa en nihayetinde ne yapabilirler dünya üzerindeki transfer işlemlerine ambargo koyabilirler. Yani senin bankanın bile bir yerden bir yere transferine ipin ucu bende diyor. 

Etiketler : #ambargo   #halk bankası   #zarrab   #kuzaey ırak   #ambargo