2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları başlıyor!

2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları, yarın Samsun'un ev sahipliğinde başlayacak.

17-07-2017


Organizasyonda 97 ülkeden 3 binin üzerinde sporcu yer alacak ve tarihin en yüksek katılımlı İşitme Engelliler Olimpiyatları olacak. Türkiye'yi organizasyonda 294 sporcu temsil edecek.
 
23. kez düzenlenecek İşitme Engelliler Olimpiyatları, 30 Temmuz Pazar günü sona erecek.
 
Oyunlarda atıcılık, atletizm, badminton, basketbol, bowling, dağ bisikleti, futbol, golf, güreş, hentbol, judo, karate, masa tenisi, oryantiring, plaj voleybolu, tekvando, tenis, voleybol, yol bisikleti ve yüzme olmak üzere 20 branşta mücadeleler yapılacak.
 
Türkiye'nin düzenlediği en büyük spor organizasyonu
 
2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları, Türkiye'nin düzenlediği en büyük spor organizasyonu olma özelliği taşıyor.
 
Sporcular, spor adamları ve misafirlerin 24 farklı konaklama bölgesinde ağırlanacağı organizasyon, Samsun'un 8 ilçesinde yer alan 37 spor tesisi ve alanında yapılacak.
 
Oyunların tarihçesi
 
Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesinin (ICSD) organize ettiği oyunlar, ilk olarak 1924 yılında Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlendi.
 
Şu ana kadar 22 kez düzenlenen organizasyona sırasıyla Fransa, Hollanda, Almanya, Büyük Britanya, İsveç, Danimarka, Belçika, İtalya, Finlandiya, ABD, Yugoslavya, İsveç, Romanya, Almanya, ABD, Yeni Zelanda, Bulgaristan, Danimarka, İtalya, Avustralya, Tayvan ve Bulgaristan ev sahipliği yaptı.
 
En başarılı ülke ABD
 
ABD, İşitme Engelliler Olimpiyatları'ndaki en başarılı ülke olarak dikkati çekiyor.
 
Şu ana kadar gerçekleştirilen organizasyonlarda ABD, 350'si altın olmak üzere toplam 987 madalya kazandı.
 
Oyunlardaki en başarılı ülke sıralamasında ABD'yi 173'ü altın 405 madalya ile Sovyetler Birliği takip etti. Organizasyon tarihinde 164'ü altın olmak üzere 575 madalya kazanan Almanya ise üçüncü sırada bulunuyor.
 
Türkiye'den 84 madalya
 
Türkiye, İşitme Engelliler Olimpiyatları'na ilk kez 1989'da katıldı. Ay-yıldızlılar, şu ana kadar oyunlarda 17'si altın olmak üzere toplam 84 madalya kazandı.
 
En yüksek katılım bowling ve futbolda
 
2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda, branşlar arasında en yüksek katılım, bireysel sporlarda bowling, takım sporlarında ise futbolda olacak.
 
Teklerde 172 sporcunun yarışacağı bowlingde, erkeklerde 28, kadınlarda ise 20 ülkeden katılım gerçekleştirilecek.
 
Takım sporlarından futbolda ise 16'sı erkek, 6'sı kadın olmak üzere 22 takım mücadele edecek.

Etiketler : #olimpiyat   #türkiye   #işitme   #spor