Suriyeli Arrahman, Türkiyeli Özgecan

Cuma Obuz

08-07-2017 15:24


Sakarya’da yaşanan içler acısı olay zamanlama itibariyle manidar. Her şeyden evvel bu olayın faillerinin en ağır cezayı alması gerektiğini ve bu tür toplum vicdanını darmadağın eden suçlar için idam, ötenazi veya hadım gibi cezaların yeniden gündeme gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Umarım bir daha olmaz diyeceğim ama inanın o kadar çok yaşanıyor ki bu tip adi suçlar korkum bunun normalleşmesi...

 

Haftalardır süren Suriyeliler tartışması bu olayın ardından bambaşka bir hale büründü. Bakalım bu tartışma ne zaman bitecek veya bitecek mi? Fakat bence daha önemli bir şey var ortada. Bu olayın yaşandığı zaman sanki bir şeyler söylüyor...

 

Suçun veya suçlunun ırkla bir ilgisinin olmayacağını daha net gördük bu olay ile birlikte. Bakın suç işleyen hatta en adi ve acımasız suçu işleyenler Suriyeli değil bizatihi Türk. Üstelik, suça maruz kalan mazlum bir Suriyeli anne ve evlatları…

 

Bu tip olaylar toplum açısından iki noktada çok önemlidir.

 

Birincisi; olayın toplum tarafından ilence ve lanete uğraması toplumsal tepkimizin ölçümü açısından önemli. Zira tepkilerimiz elimizden alınırsa her şeye müsait bir toplum oluruz mazallah. Bu da bizi ilahi azaba sürükler. Günah işlenmesi değil günahın normalleşmesi toplumsal bir kıyamettir. O yüzden bu tip olaylara toplumsal tepki vermek son derece önemli.

 

İkincisi ise bu tip olaylar toplumda bazı noktalarda varılan ön yargıları şok etkisi ile ortadan kaldırır. Mesela Suriyelilere karşı oluşan ön yargı tecavüze uğrayıp öldürülen Arrahman ile birlikte yok olabilir. Aklı başında ve vicdan sahibi hiç bir birey Arrahman’ın uğradığı bu en adi suç karşısında Suriyeli veya Türk ayrımı yapmaz. Halen bir ayrım yapan varsa eğer cidden ruh sağlığı yerinde değil demektir.

 

Mesela hepimizi derinden yaralayan Özgecan olayının ardından sanatçı geçinen birisi adeta Özgecan’ı suçlarcasına bir tweet atmıştı. Şimdi ise bir haber ajansı Suriyeli Arrahman’ın güzelliğinin olaya sebep olabileceğini söyleyerek adeta tecavüzcü aklaması yarışına girişiyor. Bu tarz çıkışlar yapanlar inanın toplumun vicdanı ile uzaktan yakından alakası olmayan insanlar.

 

Halbuki toplum vicdanı Özgecan’a ne kadar üzüldüyse bugün ırkına bakmadan Arrahman’a da üzülüyor. Hatta toplum vicdanı bu tip olaylar karşısında giderek de hiddetleniyor. 

 

Yaşanan elim olay bir kez daha gösterdi ki suçlu Türk de olsa Suriyeli de olsa başka ırktan da olsa toplum vicdanına kulak verilmeli.

 

Bu bakımdan devletin suç işleyen Suriyeliler ile ilgili gerekirse sınır dışı etmesi gerektiğini düşünüyorum. Diğer taraftan da Türk vatandaşlarından bu tarz adilik sınırını aşan suçlarda daha caydırıcı cezaların gündeme alınması gerektiğini bir kez daha vurgulayayım.

 

Bu tip olayların bir daha yaşanmamasını diyorum. Selametle.

Diğer Yazıları

  Çok Okunanlar

  Anket

Üçüncü İntifada Başlar Mı?

EVET %32
HAYIR %56
KARARSIZIM %11