"Suriye rejimini, ılımlı muhalefet ile barışmaya zorlayacaklar"
Suriye'de 15 Mart 2011'de masum halk gösterileriyle başlayan ve Esad'ın kanlı müdahaleleri ile iç savaşa dönüşen olaylar 5'inci yılını doldurdu. 
Suriye rejiminin saldırılarının yanı sıra Rus ve ABD güçlerinin DAEŞ bahanesiyle katlettiği halkın yaşam savaşı sürüyor. 

6'ıncı yıl dönümünde Cenevre'de çözüm görüşmeleri sürerken Rus güçlerinin Suriye'den geri çekileceğini açıklaması ise soru işaretlerine sebep oldu. Rusya'nın kısmi olarak çekileceğini söylemesi, Hizbullah'ın ise çekilme iddialarını yalanlaması derken kafalar iyice karıştı.

Suriye'deki hızla değişen bu gelişmeleri, savaşın 5 yıl sonra ardında bıraktığı tabloyu Gazeteci/Yazar Aktivist Dr Süleyman Gündüz ile konuştuk.

Dr. Süleyman Gündüz'e göre Küresel aktörler Suriye'deki gerilimi kendilerine bir avantaj olarak gördüler. 

"Ülkede barışçıl gösterilerin iç savaşa dönüşmesindeki etkenlere dikkat çeken Gündüz, "Suriye halkının özgürlük talepleri ile 2011 tarihinde başlamış olan iç savaş bir müddet sonra vekalet savaşına dönüşmüş oldu. Gerek bölge ülkeleri gerek ise küresel aktörler Ortadoğu'yu şekillendirmek üzere Suriye'deki gerilimi kendilerine bir avantaj olarak gördüler." ifadelerini kullanarak bölgede ABD ve küresel güçlerin etkinliğini işaret etti."

SURİYE'NİN BİRÇOK KENTİ YAŞANILAMAZ HALE GELDİ

Süleyman Gündüz bölgedeki içler acısı durumu ise, "Bunun sonucunda 500 bine yakın insan katledildi, milyonlarca insan iç ve dış göç olmak üzere yerlerini yurtlarını terk etmek zorunda kaldı. Ve Suriye'nin belli başlı, Hama, Humus, Halep gibi kentleri yaşanılamaz hale dönüştü. Ve Suriye eksininde bütün Ortadoğu'nun sınırlarını zorlayan, tehdit eden bir durum ortaya çıkmış oldu." sözleri ile dile getirdi.

Gündüz Suriye'deki savaşta, ABD'nin kendi iç savaşının da payının olduğuna vurgu yaptı.

BU SAVAŞ KÜRESEL AKTÖRLERİN KENDİ SAVAŞLARININ YANSIMASI

"Bu savaş bir anlamda Küresel Aktörlerin kendi savaşlarının yansımasıdır. İkinci bir boyut ise; ABD iç savaşının yansıması. Bugün ABD'deki demokratlar, liberaller ve özgürlük yanlıları ile karşısındaki radikalllerin, neoconların ve İsrail sağının domine ettiği gerilimin yansımasıdır bu. Yani bölgedeki savaşın nedenlerinden bunları sayabiliriz." 

RUSYA'NIN BU HAMLESİ, CENEVRE'DE ABD İLE UZLAŞISININ SONUCU

Rusya'nın çekilme hamlesi ise Gündüz'e göre ABD ile Cenevre'de varılan uzlaşının sonucu.

Bu konuda fikirlerini Gündüz şu sözler ile dile getiriyor;

"Bugünlerde Suriye barış görüşmeleri yapılıyor ve ülkede göreceli de olsa bir ateşkes var. Rusya'nın çekilme hamlesini, Cenevrede'ki barış görüşmelerinde ABD ile Rusya arasındaki uzlaşının bir sonucu olarak görüyorum.

SURİYE ORDUSUNUN ÜLKE İÇİNDE ÜSTÜNLÜĞÜ ELE GEÇİRMESİ...

ABD'nin İran yakınlaşması, Rusya'nın ise Batı dünyasının kendi idealleri doğrultusunda radikal islami eğilimlere yönelik yaptığı operasyonlarla kendilerince başarılı olduklarına inanması ve şimdi barış sürecinde Suriye ordusunun ülke içinde üstünlüğü ele geçirmiş olması...

SURİYE REJİMİNİ, ILIMLI MUHALEFET İLE BARIŞMAYA ZORLAYACAKLAR

 Rusya'nın bu adımı, muhtemelen bundan sonra Suriye rejimini, daha ılımlı ve eline silah almamış muhalefet ile barışmaya zorlamak, onunla birlikte iktidarı paylaşmak üzerine kurulu bir hamle olabilir." 

Gündüz, "Türkiye'de yaşananlarda dahil olmak üzere bölgedeki bütün gelişmeleri, başta küresel gerginliğin sonrasında ise ABD'nin iç savaşının bir yansıması olarak görmek gerekir." dedi.

ABD GİBİ RUSYA'DA EKONOMİK KAYIPLARINI BAŞKA ÜLKELERE FATURA EDEBİLİR

Rusya'nın kısmi çekilmesinde sebeplerden biri ekonomik etkenler görüşüne ise farklı ve oldukça dikkat çekici bir boyutta değerlendirme yapan Gündüz, görüşlerini şöyle dile getirdi;

"Rusya'nın bu adımında ekonomik kayıplar belki en son değerlendirilmesi gereken unsurlardan biri. Tabi ki gözardı edilmemesi gerekir ama süreci etkileyen şeyler arasında en son eklenebilecek bir maddedir. Çünkü biliyoruz ki, ABD, Körfez'de istikrarını sağlayabilmek için Irak'a yaptığı müdahalenin faturasını Suudi Arabistan'a ve Körfez ülkelerine kesmişti. Nihai olarak Rusya'da Suriye'de çıkarları olan başka ülkeler kimler ise onlara bunu fatura edebilir."

BAHARDA İSRAİL-LÜBNAN GERİLİMİ TIRMANABİLİR

Hizbullah'ın çekilme iddialarını da değerlendiren Süleyman gündüz, İsrail ile Lübnan arasında baharda bir gerilim çıkabileceğine dikkat çekti.

Gündüz, "ABD'deki iç gerilime, yani demokratlar, milliyetçiler, liberaller, neoconlar ve likut eksenindeki gelişmelere bakmak gerekiyor. İran'ın hangi cenaha hizmet ettiğini ve bölge ülkelerinin de bu konuda hangi anlayışa katkı verdiklerini irdelemek lazım. Hizbullah'ın çekilme iddialarını, İran'ın ne tür bir siyaset izlediğinin sonucuna bağlamak gerekir. Belki gelecekte, ki baharda olabailir, İsrail-Lübnan gerilimi de gündeme taşınmış olabilir." ifadelerini kullandı.

BÜTÜN ARZUMUZ ÇATIŞMALARIN SONA ERMESİ

Süleyman Gündüz, vicdanı olan her insan gibi Suriye ile ilgili temennilerini ve iyi dileklerini dile getirerek bölgedeki savaşın bir an önce sonlanmasını arzu ettiğini belitti.

"Bütün arzumuz bölgede çatışmaların ve bu gerilimin bir an önce sona ermesi, bölge halkının yeniden huzurlu bir şekilde kendi geleceğini kendisinin inşa etmesi, vekalet savaşlarının sona ermesi. Ümit ediyorum ki Suriye barışı böyle bir çerçeve üzerie oturmuş olur."

Hilalhaber/ Sümeyye Öztel 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner187

Hilal Haber, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Web Tasarım : EU Ajans