Suriye direnişi nereye gidiyor?
Suriye halkı bundan 5 yıl önce, eline bırakın silahı, taş dahi almadan barışçıl gösterilere başladı. Üstelik bu halk rejimin devrilmesini değil sadece reform yapılmasını talep etti. 

Peki zalim Esad ne yaptı? İşbirlikçileri İran ve Rusya ile kendi halkını çoluk çocuk demeden katletti. Öyle ki muhalefetin artık silahlanmaktan başka çaresi kalmadı.

Suriye devrimi gün geçtikçe ağır kayıplar verse de, medyada haklarında yalan yanlış bir sürü şey yazılıp çizilse de, baş koydukları bu yoldan ve haklı özgürlük mücadelesinden vazgeçmedi. Bilakis bu duruşları her geçen gün artarak devam etti.

Direnişin bu denli kuvvetli olacağına ihtimal vermeyen Batılı güçlerin yanı sıra İran-Hizbullah ekseni, bölgede güçlerini göstermek amacı ile çeşitli stratejiler geliştirdi. Suriye'deki sivillerin katliamı hiç ama hiç umurlarında olmadı.

Katliamlar yapmaları bir yana muhalif grupları da birbirlerine düşürmek için ellerinden geleni yaptılar. Gerek lojistik gerek askeri tüm desteklerini seferber ettiler. 

ABD'nin muhalifleri desteklediği iddiaları
ise olayın bir başka boyutunu gözler önüne seriyor. Bilinenin aksine, ABD, üzerinde hakimiyet kurduğu bir kaç grubu, asıl muhalefetin üzerine salmaktan geri durmadı.

"Peki Suriye'de bulunan asıl muhalefet bu oyuna geldi mi?

İran ve Hizbullah, Suriye savaşında nasıl tongaya geldi?

Masum başlayan ve şuanda bilinen rakamlar ile 500 bin kayıp veren bu devrimin sonu nereye doğru gidiyor?"


Suriye direnişini başlangıcından itibaren yakından takip eden ve "Tüm Yönleriyle Suriye Devirimi" kitabının yazarı olan Akademisyen Abdulkadir Şen ile konuştuk. 

Dört ana başlık halinde yayımlayacağımız bu analiz haberimizin birinci kısmında
Suriye devriminin başlangıcını ele aldık.

Oldukça ağır kayıplar veren Suriye devriminin, başlangıcını da ele alarak bir değerlendirme yaparsanız, Suriye'de şuan yaşananlar ile ilgili neler söylersiniz?

40 YILLIK MAĞDURİYET

Suriye Savaşı aslında Arap baharı süreciyle birlikte tetiklenmiş bir iç kriz gibi görünse de görmezden gelinen en önemli ayrıntılardan birisi
Suriye halkının 40 yıl boyunca çok büyük mağduriyetler yaşamış olması.

DEVRİMİN BAŞGANGICI REFORM TALEBİ

Dolayısıyla devrimin başlangıcı , Suriye halkının rejimin devrilmesi ile  değil, sadece bir takım reformlar yapılması yönündeki taleplerine, rejimin, İran ve diğer aktörler ile birlikte şiddetle karşılık vermesi sonucu gerçekleşti.

SİLAHLANMANIN DEVRİME ZARAR VERECEĞİ GÖRÜŞÜ VARDI

Şaşılacak bir şekilde sekiz aylık bir süre boyunca Suriye devrimi silahlanmadı, silaha el atmadı. Silahlandığı zaman ya da silahlı gruplar meydana çıktığı zaman devrimin zarar göreceği yönünde yüksek bir bilinç vardı.

"SİLMİYYE SİLMİYYE" SLOGANLARI ATILDI

Protestolara bakıldığında insanlar "silmiyye silmiyye" diye ve barışçıl olarak "halk rejimin reform yapmasını istiyor" şeklinde sloganlar atarlardı ve silahlı olmamak yönünde ciddi bir azim vardı.

HALKIN KENDİSİNİ SAVUNMAKTAN BAŞKA ÇARESİ KALMADI

Fakat maalesef sekizinci-dokuzuncu aydan sonra rejim bölgeleri kuşattı ve insanları ciddi anlamda katletmeye başladı. Bu yaşanan katliamlar, şehirlerin kuşatılması, tanklarla ve uçaklarla yapılan bombardımanlar, sniper tüfekleriyle ve kitle imha silahları ile müdahale edilmesi sonucu artık halkın kendisini savunmasından başka çaresi kalmadı. Ve bunun nihayetinde 2012 Ocak ayından itibaren bir iç savaşa, krize yani bir çatışmaya dönüştüğünü görüyoruz.

İRAN VE DİĞER AKTÖRLER OLUMSUZ TAVIR SERGİLEDİ

İran ve diğer aktörler Suriye halkını ve rejimi barıştırmak konusunda olumlu bir yol izlemek yerine olumsuz bir tavır sergilediler. Sonucunda Suriye devrimi,  gelinen noktada bir çok aktörün ve ülkenin müdahil olduğu, bir iç savaş, bir vekâlet savaşı, bir etnik ve mezhebi çatışmaya evirilmiş durumda.

SURİYE HALKI DIŞ DAYATMALARI ASLA KABUL ETMİYOR

Fakat Suriye halkı kendisine dayatılan bütün proje ve planları reddediyor. 500.000'e yakın kayıp hatta bazı rakamlar da 1 milyona yakın kayıp vermiş olmasına rağmen Suriye halkı kendi kaderini kendi inancıyla, geleneğiyle, tarihiyle belirlemek istiyor. Dış dayatmaları kabul etmiyor.

AMAÇ MÜSLÜMAN DÜNYASINA FAYDALI SONUÇLARI ENGELLEMEK

Sonuç olarak Uluslararası toplum zaman zaman Rusya ve İran ile danışıklı dönüşüklü, zaman zaman bir takım rekabet ilişkilerine girerek Suriye'de aşağı yukarı ortak amaçlar peşinde. Ve amaçlardan biri de Suriye'de devrimin İslâm veya Müslüman dünyasına faydalı bir şekilde sonuçlanmasını engellemektir.

Editör notu: Analiz haberimizin ikinci bölümünde Suriye muhalefetinin üzerinde oynanan oyunlar ve Batılı ülkerin yaptıkları katliamlar yer alacak.

Hilalhaber/Sümeyye Öztel
Anahtar Kelimeler:
direnişdevrimsuriye
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185

banner173

Hilal Haber, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Web Tasarım : EU Ajans