Rusya 45 yıldır Suriye'de, nereye çekiliyor?

"Reform Besar" diye başlayan ve ardından "Defol Beşar'a" dönen sesler...Suriye'de 15 Mart 2011'de fitili ateşlenen halk gösterileriyle başlayan ve iç savaşa dönüşen olaylar 6. yılına girdi. Suriye rejiminin saldırılarının yanı sıra Rus güçlerinin DAEŞ bahanesiyle katlettiği halkın yaşam savaşı sürüyor.

Suriye'de halkın yaşam savaşının 6. yıl dönümünde Rus güçlerinin Suriye'den geri çekileceğini açıklaması ve beraberinde bıraktığı  soru işaretlerini Sosyoloji Fotografçısı İHH Y.K Üyesi Araştırmacı-Yazar Osman Atalay'a sorduk.


Atalay'a göre geri çekiliyorum açıklama tamamen taktiksel. "Rusya'nın hamlesi gerçek manada bir çekilme değil, bu taktiksel bir çekilme. Zaten Rusya kendisi de bunu söylüyor. Temel bazı unsurlarını çekiyor. 30 Eylül günü başlayarak, 5 ay için gelmiş olduğu Suriye'de 5 ay sonra bazı unsurlarını çekiyor. 

S-400'LERİN SURİYE'DE KALACAĞINI SÖYLEDİLER

Rusya'nın Suriye'de 30 tane savaş uçağı, yaklaşık 20 helikopteri var. Tabi bir de askerleri var ama açıklanmadığı için ne kadar olduğu bilinmiyor. Ama tahmini rakamlara göre 3 bin ile 6 bin arasında personelinin olduğu iddia ediliyor. Bunun yanı sıra 2 tane de üssü var. Bunlar Tartus ve Hmeymim askeri üssü. Rusya çekilirken, bu iki askeri üsde 1000 tane askerinin kalacağını açıkladığını unutmayalım. Hatta Rusya Genelkurmay Başkanı Sergey Ivanov da S-400'lerin kalacağını söyledi."

Zaten 45 yıldır Suriye'de olan Rusya'nın geri çekiliyorum demesindeki komediye değinen Osman Atalay İngiltere'nin de bu açıklamayı şüphe ile karşıladığı hatırlatmasında bulunuyor.

"Bir yandan Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Amerika, Fransa ve İran olumlu karşılıyor. Ama İngiltere Dışişleri Bakanlığı Rusya'nın bu kararını şüpheyle karşıladı. 

RUSYA ZATEN 45 YILDIR BÖLGEDE

Rusya'nın son açıklaması bir çekilme değil. Rusya zaten Soğuk Savaş'dan bu yana 45 yıldır bölgede. Fakat 30 Eylül'de bombardıman uçaklarıyla, füzeleriyle, büyük mühimmatlarıyla geldi. Hatta burada birçok yeni ürettiği silahı denediği de söyleniyor. Bu tamamen bir taktiktir."

Atalay'a göre Rusya bu hamlesi ile ABD'ye de mesaj verdi. 

"Rusya Cenevre'de aslında Amerika'ya "Bakın ben Beşşar rejimi üzerinde elimden gelen baskıyı yapıyorum, görevimi de yaptım, sıra sizde. Siz de şimdi muhaliflere yapın" diyor. Bu Cenevre öncesinde bir zaman kazanma politikası, başka birşey değil.

Rejime fayda sağladı ve rejimin kaybettiği %10 toprağı onlara geri kazandırdı


Rusya 5 ayda ne yaptı peki? Rusya 5 aydır savaş uçakları ile, kayıt altına alınan yaklaşık 9 bin sorti yaptı. 209 petrol ve transfer tesisini kullanılamaz hale getirdi. Rejimin yaklaşık 400 birimini, rejime geri kazandırdı ve bu da 10 bin km alan yapar. Sonuç itibarıyla Rusya Cenevre görüşmelerinde etkin bir rol oynadığını ortaya koydu. Rejime fayda sağladı ve rejimin kaybettiği %10 toprağı onlara geri kazandırdı. DAEŞ'le mücadele edeceğiz derken, onların bulunduğu alanların %10'nu vururken, Suriye muhalefetinin ve sivillerin bulunduğu %90 alanı vurdu.

SURİYE, HER GEÇEN GÜN ONLAR İÇİN AFGANİSTAN BATAKLIĞINA DÖNÜYORDU


Rusya zaten eninde sonunda çekilecekti. Neden çekilecekti, çünkü; Rusya'nın bir Afganistan tecrübesi, Afganistan sendromu var. Baktı ki, burası her geçen gün onlar için Afganistan bataklığına dönüyor. Çünkü 5 yıldır ne Hizbullah, ne İran rejimle beraber gerekli başarıyı gösteremedi. Bugün Suriye muhalefeti, Suriye topraklarının %60'ına hükmediyor. Rejim ise yüzde %40'ını kontrol edebiliyor. Rusya bunu gördü. 

ZARARIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE...


Rusya'nın başka problemleri de var; 2013 Kırım İlhakı, Ukrayna'nın doğusunda Donetsk ve Lugansk şehirlerini de elinde tutuyor. Rusya'nın Ukrayna politikası sebebi ile Batı'nın uygulamış olduğu büyük ambargo, ülkeye çok ağır darbe vurdu. Üstelik 5 aydır Suriye'de yaptığı operasyonlarına baktığımızda, bunları Rusya'ya günlük maliyeti 3.3 milyon dolar. Eğer bu devam etmiş olsa 2016 yılı itibarıyla 1.2 milyar dolarlık bütçe gerekir Rusya'ya. Ve bunun altından kalkamaz. Bu sebeple zararın neresinden dönülürse kardır diyerek, bir an önce geri çekilmiş oldu.

BİZİM ESKİ GÜCÜMÜZ VAR MESAJI VERDİ
Hem Rus halkına hem Rusya'ya hemde Batıya ve ABD'ye şöyle bir mesaj veriyor; "Bizim eski gücümüz var, biz hızlı bir şekilde gelip ulusal çıkarlarımız olduğu başka bir ülkede operasyon yapabiliyoruz. Cenevre'de de önemli bir aktörüz." Yani özetle Rusya'nın bu hamlesini taktiksel olarak görüyoruz. Zaten dediğim gibi 45 yıldır orada, nereye çekiliyor?

DİRENİŞ KARŞISINDA BAŞARI GÖSTEREMEDİ
Rusya sahada da bombardımanlarda gereken başarıyı elde edemedi. Ne Rusya ne İran ne Hizbullah ne de Suriye rejimi çok büyük askeri konvansiyonel silahlara sahip olmasına rağmen, direniş karşısında başarı gösteremedi.

ENİNDE SONUNDA ADALETİN ÖNÜNE ÇIKTILAR

Şöyle bir gerçek var; Bosna katliamında yüz binin üzerinde insan hayatını kaybetti, 91-92'lerde Ruanda'da 1 milyon insanın hayatını kaybettiği büyük bir kaliam yaşandı. 80 yıllarda yaşanan Halepçe Katliamı var...

Bu büyük katliamların sorumluları Uluslararsı Ceza Mahkemesinde eninde sonunda adaletin önüne çıkmışlardır. 

ÇOK BÜYÜK BİR TRAJEDİ

Suriye'de 5 yıl içerisinde malesef çok büyük trajedi yaşandı. 400 binin üzerinde insan hayatını kaybetti; en az 1 milyona yakın yaralı var, nüfusun %45'i bir başka yere göç etti ki bunun 6 milyonu Suriye dışına çıkmak zorunda kalanlardan oluşuyor. 6 milyon kişi ise Suriye içerisinde evini terk etmek zorunda kaldı ve kalıyor. Yani ülkenin yarısı evlerini bırakmış durumda. Bu çok büyük bir trajedi.

ABD SENATOSUNUN TEKLİFİ KABUL ETMİŞ OLMASI ÇOK ÖNEMLİ

Bu trajediye eninde sonunda, ne olursa olsun Uluslararası Ceza Mahkemeleri gereken cevabı verecektir. Geçtiğimiz hafta ABD'de senatoya Suriye'de savaş ve insanlık suçu işleyenlerin yargılanması için bir teklif verildi ve ABD senatosu bu teklifi kabul etti. Bu çok önemli.

ÇETE DEDİKLERİ MUHALEFETİ PÜSKÜRTECEKLERİNİ SANDILAR

Mülteci sorunu ile birlikte gerek Avrupa gerek ise Birleşmiş Milletler'in tarafından artık Suriye'de bu katliamların  bir an önce durması için taraflara yoğun bir baskısı var. Gerek İran gerek Hizbullah gerekse Rusya en fazla 5 ya da  6 ay içerisinde çete dedikleri muhalifleri püskürteceklerini sanıyorlardı. Ama istedikleri sonucu alamadılar. 

2.DÜNYA SAVAŞI'NDAN SONRA YAŞANAN EN BÜYÜK TRAJEDİ

Çok büyük bir trajedi var evet. 18.400 çocuk, 18.600 çocuk hayatını kaybetmiş ve bu kayıt altına alanan rakam.  Suriye'den ayrılıp da Ege ve Akdeniz'de boğularak hayatını kaybedenler, katliamlar, göçler... Karşımızda 2.Dünya Savaşından sonra yaşanan en büyük trajedi var. Artık Suriye'de yaşananlara dur deme noktasına geldi insanlık,  vicdanlar...

REFORM BEŞŞAR DİYORLARDI, DEFOL BEŞŞAR DEĞİL

Savaşın 6. yılında herkes hatta tüm dünya artık Beşşar Esad'ın yerinin olmadığı konusunda görüş birliğine varmış  durumda. Bu önemli bir süreç. Direnişe baktığımızda ise, 11 Mart'ta sadece elinde pankartlar ile barışcıl gösteriler  yapıyordu. "Reform Beşşar" diyorlardı, "Defol Beşşar" değil. Sokağa çıkan insanlar 5 ay boyunca Defol değil Reform  diyorlardı. Ama bu rağmen rejim çok sert bir yolu seçti, seçime gitmedi, çünkü kaybedeceğini biliyordu. 

BU MORALLE EN AZ 5 YIL DAHA DİRENİRLER

Gelinen noktada yüz binler hayatını kaybetti ve milyonlar evini ter etti, bu insanlar barışçıl gösteriler ile bir  mücadele verdiler. Rusya gibi, İran gibi düzenli orduları olan ülkelere karşı direndiler. Görünen o ki, Suriye  halkı, en az bir 5 yıl daha bu moralle direnecektir. Rusya'nın çekiliyorum demesi direnişe çok daha büyük bir moral  vermiştir. 

KULAK VERİLMEZ İSE SURİYE'NİN BENZEYECEĞİ YER IRAK OLUR!

Suriye halkına kulak verilmez ise Suriye'nin geleceği Irak'a benzeyecektir. Irak gibi 3'e bölünür diye düşünüyorum  ki o bölünme emareleri zaten var. Kısacası gördüğümüz tablo bu.


Hilalhaber/ Sümeyye Öztel
Anahtar Kelimeler:
suriyerusya
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185

banner173

Hilal Haber, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Web Tasarım : EU Ajans