"İran ve Hizbullah oyuna geldi"
"Tüm Yönleriyle Suriye Devirimi" kitabının yazarı olan ve Suriye direnişini başlangıcından itibaren yakından takip eden Akademisyen Abdulkadir Şen ile yaptığımız röportajın iki bölümünü yayımlamıştık.

İkinci kısımda ABD ve diğer güçlerin Suriye'deki asıl muhalefeti yıpratmak için izlediği politikalardan, kurdukları tuzaklardan ve muhalefetin bu oyunlara nasıl karşılık verdiğinden bahsetmiştik.

Üçüncü kısım olan bu bölümde ise Rusya'nın Suriye'den çekilme yalanı, ABD ile Rusya'nın dost mu düşman mı olduğu, İran-Hizbullah eksenin bu savaşta neler kaybettiği ve Suriye Devriminin geleceği konusu yer alıyor. 

Geçtiğimiz günlerde Rusya kısmi olarak çekilme kararı aldığını açıkladı. Bu kararı ve kararı almasının arkasındaki sebepler neler? İran ve Hizbullah bu kararın neresinde? Bu gelişme Suriye devriminin gidişatını nasıl etkiler?

Akademisyen/Yazar Abdulkadir Şen;

RUSYA SURİYE’DEN ÇEKİLMİYOR

Gerçek şu ki Rusya Suriye'den çekilmiyor. Rusya'nın Suriye'de çektiği şey, Suriye'de tam anlamıyla ihtiyaç duymadığı bir takım araçlar, ekipmanlar ve teknisyenler. Rusya sadece Cenevre süresince Suriye'deki askeri varlığını biraz azaltmış olarak ya da azalttığını iddia ederek aslında Cenevre Konferansında rejimin tek başına güçlü olduğunu vurgulamak istiyor.

MASADAKİ ROLÜNÜ GÜÇLENDİRMEK İÇİN...

Bununla birlikte ılımlı muhaliflere de “işin sonunda rejimle masaya oturursanız, anlaşırsanız biz çekiliriz” yönünde bir güvenoyu veriyor. Rusya’nın masada arabulucu rolünü güçlendirebilmesi için işgalci olmaması lazım. Ve Rusya kendisini Suriye'de barışın tek garantisi olarak göstermek istiyor, uluslararası camiaya da bunu böyle yansıtmak istiyor. 

ÇEKİLME İDDİALARI MANEVRADAN İBARET

Rusya'nın tam anlamıyla çekildiğini söyleyemeyiz çünkü bombardımanları devam ediyor ve bununla birlikte Rusya'nın üsleri var orada (Lazkiye, Tartus). Dolayısıyla bu çekilme İddiaları bir manevradan ibaret. Putin, uluslararası camiayı şaşırtmak istiyor fakat başından beri Türkiye toplumunda da Suriye konusuna yönelik tahlillerin analizlerin bir çıkmazı var ki o da şu;

SÖZ KONUSU İSLAM DÜNYASININ ÇIKARI İSE...

Rusya İle Amerika’yı tamamen düşman olarak görüyoruz hâlbuki söz konusu İslam dünyasının çıkar ve menfaatleri olduğunda Amerika'nın Rusya ile nasıl işbirliği yapabileceğini görüyoruz.

İRAN İLE ABD’NİN IRAK’TAKİ İŞBİRLİĞİ

Amerika'nın İran ile işbirliği yapmış olduğunu çok sayıda örnek ile gözler önüne serebiliriz. Nitekim birbirine çok düşman olan Amerika ve İran, Irak’ta beraber bir süreç yürüttüler ve nihayetinde Amerika oradaki ekipmanları, tankları, silahları, askeri üsleri tamamen İran yanlısı Şiilere teslim etti.

İRAN VE HİZBULLAH OYUNA GELDİ

Amerika İslam dünyasında Şii-Sünni çatışması istiyor. Ve maalesef bu Şii-Sünni çatışmasında İran veya Hizbullah oyuna geldi. İslam dünyasında biraz daha güçlenebilmek uğruna kendi kardeşlerini, Amerika ve Rusya'nın desteğiyle katlettiler, katlediyorlar. 

BAZI ÖSO GRUPLARINI KULLANARAK GİRİŞİMDE BULUNACAKLAR

Gelinen noktada Suriye'de, Rusya'nın çekilmesinin arkasında İran ve Esad rejimi ile bir takım anlaşmazlıkların yanı sıra Amerika ile de bir takım prensipte anlaşma yapılması yatıyor. Yakın zamanda İslami muhalefeti tasfiye etmek yönünde ikna ettikleri bir takım laik ÖSO gruplarını kullanarak girişimlerde bulunacaklarını düşünebiliriz.

Bölgedeki aktörlerin çıkarlarını, PYD-PKK-DAEŞ gibi örgütlerin tehditlerini, yaşanan sivil katliamlarını da göz önüne alarak bir değerlendirme yapmak gerekirse Suriye Devriminin geleceğini neler bekliyor?

KATLİAMIN ASIL SORUMLULULARI ESAD’I MEZHEBİNE YAKIN DİYE DESTEKLEYENLER

Suriye halkı devriminde büyük bedeller ödedi. Hangi güç Rusya'yı Suriye'ye davet edip Müslümanları bombardımana tabii tutup katletti ise ve de hangi güç Beşşar Esad'ı mezhebine yakın olduğu için desteklediyse, elbette ki İran ve Hizbullahdan söz ediyorum, Suriye halkını katleden ve bu sorunun, bu zulmün, bu katliamın asıl sorumluları onlardır.

SURİYE’DEKİ VARİL BOMBALARINI İRANLI TEKNİSYENLER ÜRETTİ

Bunları göz ardı etmek, önce insan sonra Müslüman olarak, vicdan sahibi olanlar için son derece büyük ayıp ve utançtır. Çünkü Suriye'de kullanılmakta olan varil bombalarının İranlı generaller ve teknisyenler tarafından üretildiği ve hatta Hizbullah üyeleri tarafından varil bombalarının sivil halka atıldığını birtakım belgeler ile "Tüm Yönleriyle Suriye Devrimi" kitabımda da özetledim ve ispatladım. Dolayısıyla asıl zulmün sorumlularını unutmamak lazım fakat bununla birlikte bu çatışmanın bir mezhep çatışmasına dönüşmüş olmasını, İslam dünyasına zarar verdiğinin bilincinde olmak gerek. 

REJİMİ DEVİRME KONUSUNDA AZİMLİ OLDUKLARINI GÖSTERDİLER

Bunun yanı sıra Suriye halkı 500.000 bedel ödedi ama değerlerinden, amaçlarından, hedeflerinden ve iddialarından vazgeçmedi. Suriye halkı yakın dönemde yapmış olduğu yüzlerce protesto gösterisi ile ki daha geçtiğimiz hafta devrim ruhunun devam ettiğini ve vazgeçmediklerini, muhaliflere destek verdiklerini ve rejimi devirme konusunda azimli olduklarını gösterdiler. 

SURİYE HALKININ TESLİM OLACAĞINI DÜŞÜNMEK SAFLIK OLUR

En asgari anlamda bu savaş üç yıl, beş yıl daha uzayabilir. Belki istediklerini tam anlamıyla gerçekleştiremezler ancak Suriye halkının bir halk olarak Amerikan, batı, İran, Rusya ortak projesine teslim olacağını düşünmek kesinlikle saflık olur. Ve bu çatışmanın maalesef biraz daha uzayacağını görmek zor değil. Kısa sürede çözüleceğini beklemek çok mümkün değil.

BU SAVAŞ ABD’NİN TERÖR KONUSUNDA ÇİFTE STANDARTLI OLDUĞUNU GÖSTERDİ

Bununla birlikte Özellikle PYD’nin ve PKK'nın Amerika ve batı tarafında, Rusya tarafından destekleniyor olduğunu görmek ve onların terör konusunda nasıl çifte standartlı olduklarını görmek adına da Suriye devrimi çok şeyler öğretti insanlara.

PYD VE PKK AMERİKA VE BATI TARAFINDAN ÇÖPE ATILACAKLAR

Onlar PYD ve PKK'ya desteklerini devam ettirecekler ama PKK ve PYD’ye destek veren Kürtler de şunu hiçbir zaman unutmasınlar;

Amerika ve batı ile işbirliğine giren insanlar iflah olmaz. Her zaman Amerika ve batı tarafından çöpe atıldılar. Bunun örneklerini geçmişte çokça gördük, Irak’ta gördük. Saddam’a karşı Kürtleri kullandı ve sonra attılar. Hatta Türkiye’de bile bunun örneklerini görüyoruz. Türkiye’de PYD ile PKK'yı batılıların, batı medyasının desteklemiş olduğunu hatta mali destek verdiğini, silah verdiğini hepimiz biliyoruz.

DEMİRTAŞ VE DİĞERLERİ SAHİPSİZ KALDI

Fakat gelinen noktada ne HDP’ ye ne PKK’ya Türkiye içinde sahip çıkmadıkları ve çözüm süreci bittikten sonra, PKK ile HDP’ ye karşı Türkiye ciddi operasyonlara başlayınca Demirtaş ve diğerlerinin adeta sahipsiz kaldığını ve bir utanç içinde çöpe atıldığını zaten görüyoruz.

KÜRT HALKI EMPERYALİSTLERİN MAŞASI OLMAZ

Kürt halkı ile PKK'yı ayırmak lazım. Kürt halkı Selahaddin Eyyubi’nin torunlarıdır. Müslüman Kürt halkı emperyalistlerin maşası olmaz. Fakat Türk halkının, Kürt halkının, Arap halkının zaman zaman iradesini çalan, onların iradesini gasp eden bir takım güçler, PKK ve PYD gibi onları bir takım projelerin nesnesi haline getirebiliyorlar. Ancak sonuç itibarıyla Suriye'de ne rejimin ne batının ne de İran'ın, PYD’nin bir yönetim kurmasına izin vermeyeceği, sadece onları bu savaşta kullanıyor olduklarını düşünüyorum.Hilalhaber/Sümeyye Öztel
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Adnan Tunç 1 yıl önce

Abdülkadir beyi yakında takip eden biriyim.biraz yanlı oldugunu düşünüyordum bazı konularda ama son dönemlerde yasanan olaylardan sonra acaba doğrumu düşünüyor diye kendimi alamadım.haberin 3 bölümünüde okudum güzel bir analiz yapılmış.oradaki durum hakkında yorum yapmak istemiyorum zaten durumlar belli.

Misafir Avatar
Hamza gezer 1 yıl önce

GÜZEL BİR YAZI OLMUS.OSMANLIDAN SONRA YAPILAN PLANLARIN SONUCUNDA YERYUZUNUN HALINI HEP BERABER GORUYORUZ.NE ZAMAN BİZLERİ İSLAMDAN UZAKLAŞTIRDILAR BAŞIMIZA GELMEYEN KALMADI,DAHA NELER GELECEK.BİZ MÜSLÜMANLAR BİR OLMADIKÇA YAPILAN BU OYUNLARA CANLARLA DAHİL OLUYORUZ.NERDE KALDI BİR İNSANI ÖLDÜRMEK TÜM İNSANLIĞI ÖLDÜRMEKTİR.BUNLARI BİLE BİLE MEZHEP KAVGASI ÇIKARARAK BİZLERİ BİTİRİYORLAR.BİZ HALEN DAHA NAMAZDA ELİMİZİ BAĞLAYALIM MI BAĞLAMAYALIM MI KAVGASI İÇİNDEYİZ.NE İŞİ VAR RUSYANIN SURİYEDE?NE İŞİ VAR İRANIN SURİYEDE?NE İŞİ VAR ABD NİN SURİYEDE? NE İŞİ VAR GRUPLARIN SURİYEDE..?ROCKEFELLER AİLESİ ARTIK PETROLLE UĞRAŞMAYACAĞINI ACIKLADIR TAM DA BÖYLE BİR SÜREÇTE.YALVARIRIM GÖRELİM ARTIK BU OYUNLARI BİRLİK OLALIM,"SURİYELİ COCUĞUN DEDIĞİ GİBİ SİZLERİ ALLAHA ŞİKAYET EDECEĞİM".O MELEĞİN HESAPINI KİMSE VEREMEZ.ESADIN ZULMÜNDEN KURTARIN ŞU MASUM İNSANLARI,DERTLERİMİZ BU OLSUN.500 BİN İNSANIN HESABINI KİMSE VEREMEYECEK...ALLAH BİRAN ÖNCE BU ZALİMLİĞİ PLAN KURANLARIN BAŞINA YIKSAN...

Misafir Avatar
Yavuz inanc 1 yıl önce

Heyecanla okudum.Dis guclerin gelistirdikleri askeri araclarini denemek icin ortadogunun tam merkezi.insan olmus sakat mi kalmis kimin umrunda ki,ve bu oyuna gelipte masum insanlarin olmesine vesilen olan gruplarin liderleri bunlarin hesaplarini nasil verecek.zaten kendilerini oturduklari yerden emirler yagdirip batili guclerle gizliden yaptiklari anlasmalarla rahatlarindan memnunlar.Bir anda iran'a uygulanan amborgolarin kalkmasi buna bir isaret,sen ver bir tane al benden yuz tane.insanlar artik su oyunlari gorsunde kimlerin pesinden ne ugruna gittiklerini gorsunler.

banner187

Hilal Haber, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Web Tasarım : EU Ajans