'Baz istasyonu zararlı değildir'
Baz istasyonu cep telefonu haberleşmesi için elektromanyetik sinyalleri yayınlayan veya alan bir anten ile bir radyo verici alıcısıdır. Baz istasyonları telefonla iletişimi sağlar. Her cep telefonu mutlaka bir verici ile iletişim halinde olmak zorundadır. 

Baz istasyonu denilince akla gelen; GSM iletişiminin kapsama alanını genişletmek için bina çatılarına kurulan, genelde 4 metre boyunda, iki çubuk antenle bir çanak antenden oluşan ve mikrodalga yayan cihazdır.

Halk arasında çok zararlı bir radrasyon yayıcı olarak tanımlanan baz istasyonlarının kaldırılması için çok kez protesto gerçekleştirildi. Bu zararlı algısı sebebiyle insanların dikkatini çekmemek için baz istasyonları değişik boy ve şekillerde de tasarlanıyor. 

Peki bilindiği gibi Baz İstasyonları gerçekten zararlı mı ? Çok merak edilen bu konuyu Prof. Dr. Tunaya Kalkan'a sorduk.  

Baz istasyonları zararlı mı?

Bir şeyin zararlı ya da zararsız oluşunu belirleyen şey dozdur. Dozun ne kadar olduğudur. Örneğin İnsan vücudu için en faydalı olan şey su... Suyu 10 litre içerseniz su zehirlenmesinden ölürsünüz. O zaman olaya ne kadarı zararlı diye bakmak lazım. Baz istasyonları yani cep telefon sistemi ilk çıktığında 1990'lı yıllarda bunun şiddeti çok yüksekti. Bunun bir ölçüsü var volt/ metre diye adlandırılan. Volt/ metre ile ölçülen bu değer 2000 volt/metre ise zararlıdır. Eğer 40 volt/metre ise zararsızdır. Bunu da ortaya koyan Uluslararası İyonize Olmayan Işımadan Korunma Komisyonu (ICNIRP)'nin ve dünya sağlık teşkilatının kabul ettiği değerdir. 

İlk çıktığında bu değer 150'ler civarındaydı ve çok yüksekti. Dolayısıyla bu kadar yüksek şeyin zararlı olacağını söyleyip bunun standardize değerlere indirilmesi istendi. Bununla mücadele ettik. Uğraştık ve sonunda bu 40 volt/metre kabul edildi. Dünyada da standart olarak konuyor. Eğer 40 volt/metrelik bir elektromanyetik alanın içerisindeyseniz cep telefonu frekansı için söylüyorum bu zararsızdır. Bazı ülkeler bu değerin daha da altına indiler. 

"Verilen değeri aşan yerler olursa kapatılır"

Türkiye'de bunun baz istasyonu için 10 volt/metre kabul edildi. Şu anda tekneloji ilerlediği için daha düşük şiddette elektromanyetik alanlarla iletişim kurulabiliyor. Kendi ölçtüğüm değerlerde dahil gördüğüm bir kaç volt/metreyi geçmiyor. Dolayısıyla zararlı denen yerin çok çok altı oluyor. Yine de sıkı bir şekilde denetleniyor. Eğer 40 volt/ metreyi aşan yerler varsa ya da Türkiye için 10 volt/ metreyi aşan yerler varsa bunlar kapatılıyor, engelleniyor yada şiddeti azaltılıyor.

Çekmeyen cep telefonu elektromanyetik şiddetini arttırır

Kısacası baz istasyonu zararlı mı? Bazıları diyorlarki bunu daha da aşağıya indirelim. Yani 10 yetmez bu zararı 3 volt/ metreye indirelim. Örneğin hastanelerde çok hassas cihazlar bulunduğu için cihazlar arası etkileşimi önlemek için 3 volt/metre diye bir standart kabul edilmiştir. Ama hastane içinde ya da çok düşük şiddetli yerlerde elektromanyetik alanı az olduğu için cep telefonu iletişim kuramıyor. Kuramadığı zaman baz istasyonuna iletişim sağlayabilmesi için şiddetini durmadan arttırıyor. Yani cep telefonu ki o anda kafaya dayalı bu sefer telefonun kendisi şiddetli bir elektromanyetik kaynağı haline geliyor.

Radyasyon mu elektromanyetik mi?

İngilizce deyimi ile radiation diye geliyor ama bu nükleer bir kaynak değil, bu atom bombası değil, bu nükleer santral değil. Dolayısıyla radyasyon deyimi yerine en azından Türkçedeki ışıma ya da elektromanyetik alan deyimini kullanmak daha doğru. Radyasyon deyince benim aklıma hemen atom bombası geliyor. Dolayısıya bir korku oluşturan kavram haline dönüşüyor. Korku oluşturan bir algı var. İngilizcesinden kullandıkları, tercüme ettikleri için bu kavramı kullanıyorlar. Işıma ya da elektromanyetik alan bunları kullanmak daha iyi. En azından gereksiz bir fobi oluşturmamak için gerekli. 

Eğer ki baz istasyonu zayıf, uzak, şiddeti düşük ise bulunduğunuz yerde cep telefonunuz baz istasyonuna elektromanyetik dalgalarla seslenir, işaret gönderir. Baz istasyonundan daha şiddetli, daha şiddetli, daha şiddetli bir sinyal göndermeye çalışır ve o sinyali yakaladığı zaman ancak iletişim kurar işte o pozisyonda da cep telefonu kafanıza dayalıdır. Daha fazla ışıma altında kalırsınız.

Modemin zararı var mı?

Modemler cep telefonunun biraz daha yukarı frekansında çalışır. Onların elektromanyetik yayımı cep telefonlarından daha da düşüktür. Evinizin içinde sizin bilgisayarınızla direkt iletişim kurar. Tabiki çevreye bir elektromanyetik alan yayıyor ama cep telefonundan çok çok daha düşük. Dolayısıyla şu an onun bir tehdit olacağına dair ciddi bir veri yok. Elektromanyetik alanı ölçen cihaz var ben ölçtüm ve değerlerin çok yüksek olmadığını gördüm. Şu anda bunları bir tehdit olarak görmüyorum. Şahsi görüşüm ve bilimsel veriler bunu gösteriyor.

Askeri amaçlı bazı radarların bulunduğu yerler var onların bulunduğu yerler önemli olabilir. Radarların civarında elektromanyetik alan şiddeti çok yüksek. Örneğin savaş gemilerinde radarlar var . Önünde durduğunuzda ısındığınızı hissedersiniz o kadar büyük elektromanyetik alanı vardır. Onlarda emniyet tedbirleri ile askere tarif edilir.

Yattığımız odada telefonu şarja takmanın sakıncaları var mı? 

Şarj ederkende kendi kendine dururkende telefonun yaydığı alan sizden bir kaç cm öteye gitti mi sizin vücudunuzu etkileyebilecek değeri nerdeyse sıfırlar. O kadar düşüktür.

Evinizde kullanmadığınız eşyaları fişte bırakmayın!

Evinizde kullandığınız tüm cihazları eğer kullanmıyorsanız fişten çekin. Çünkü arkasında bir devresi vardır. O devre bir yandan enerji harcar bir yandan da kendisi ısınır. İstenmeyen bir kazaya neden olabilir. Arka planda sürekli olarak enerji harcar kesinlikle zarardır.

Kulaklıkla konuşmak ile kulaklıksız konuşmak arasındaki farklar nelerdir?

Cep telefonu kulağa yaslandığı zaman çok yakın mesafeden kafayı ışınlar. Eğer günde yarım saat konuşuyorsanız çok önemli olmayabilir. Ama günde işiniz sebebiyle 7-8 saat konuşuyorsanız kulaklık kullanın. Böyle bir sorunu ortadan kaldırın. Bu durum bluetooth kulaklıklar içinde aynıdır. 


Cep telefonunu neremizde tutarsak sakıncalı olur?

Telefonu kritik yerlerde tutmamakta yarar var. Bunlardan bir tanesi kalp. Şimdiye kadar böyle bir veri verilmedi ama tedbir amaçlı yine de kalp üzerinde taşımamak gerekir. İkincisi bel kısmı. Bel genital bölge hassas bir bölgedir. Buralarda taşımamak gerekir.

Telefonu çocuklara vermeli miyiz?

Çocuklar çok daha hassas bir bünyeye sahip, onların sinir sistemleri tam gelişmemiş, hücreleri ve organları tam oluşmamış dolayısıyla bunların ileri yaşlarda nelerle karşılaşacağını bilemediğimiz için çocukları mümkün olduğu kadar cep telefonu teknelojisinden uzak tutmakta yarar var. Çocuk bu konuda bilinçlenirse çocuğa telefon verilebilir. Bunun için bir yaş sınırı koyamayız. Çocuğun ne zaman bilinçlendiğini telefonu ne zaman bilinçli kullanabileceğini aileler bilir.   

Editör: Merve Kurban Arslan 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
İlhan 1 yıl önce

Ben bu yazıdan şunu anladım: Eğer evde sadece yetişkinler varsa modeminizin sürekli açık olması veya telefonun yatak odanızda bulunması çok da sorun değil. Ama evde çocuklar da varsa, modemi kullanmadığınız zaman kapatın, gece yatarken de yatak odalarınızda telefon bulunmasın.

banner185

banner173

Hilal Haber, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Web Tasarım : EU Ajans