Aşk bahane! "Mısır uçağını gündem değiştirmek için kaçırdılar"
Mısır'da İhvan-ı Müslimin'e ve darbe karşıtlarına yönelik haksız tutuklamalar ve işkenceler hız kesmeden devam ediyor. Medyaya çok yansımasada devam eden davalar var. 

Her ne kadar darbeci rejim Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi medyaya sansür uygulasa da bölgeden alınan son bilgilere göre Mısır kaynayan bir kazan gibi. 

Hatta o kadar ki; geçtiğimiz günlerde Mısır'da kaçırılan yolcu uçağının bilinçli olarak, gündemi değiştirmek amacı ile kaçırıldığı söyleniyor. 

Mısır'daki son durumu, bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden Ortadoğu uzmanı  Musa Bayram ile konuştuk.

Bayram, Mısır'da şuan yaşananlar ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Yeni bir ayaklanma seslerinin duyulduğunu söyleyen Musa Bayram, bu ayaklanmanın diğer hiç birine benzemeyeceğini vurguladı.

İşte Musa Bayram'ın yapmış olduğu çarpıcı açıklamalar;

Mısır'da darbe öncesi ve sonrası yaşanan gelişmeler hakkında genel bir değerlendirme yapacak olursanız, darbecilerin ve arkasındaki güçlerin hamleleri hakkında neler söylersiniz?


İHVAN-I MÜSLÜMİN DÜNYAYA UMUT OLDU


Konuya sadece Mursi ve İhvan üyelerinin tutsaklıklarından bakarsak eksik kalır. Çok daha eskiye gitmek gerek. Hilafetin sonlandırılmasından sonra cemaat anlamında bütün İslam ümmetine ışık veren haraket İhvan-ı Müslimin'dir. İhvan-ı Müslimin, siyasal, ekonomik ve sosyal anlamda dünyaya ve insanlara umut oldu. 88 yıllık geçmişi olan bir hareketin, son dönemlerde bu yaşadıklarını gördüğümüzde, global güçlerin İhvan-ı Müslimin ile sıkıntısı olduğunu anlayabiliyoruz.

İÇERİDEKİ GÜÇLER SADECE KOBAYLAR

Batılı güçler bölgede İslamın yayılmasını, siyonizmin çıkarlarına karşı gördüğü için harekete geçti. Bu sebep ile İhvan-ı Müslimin'i bitirmek anlamında ellerinden geleni yaptılar. Biz en başından beri, Mursi'ye yapılan darbede içerideki güçlerin sadece kobay olduğunu, asıl aktörlerin global güçler olduğunu söylüyorduk.

İHVAN ZAYIFLATILDIKTAN SONRA ŞİDDET TARAFTARI GRUPLAR PRİM YAPTI

Bu süreçte şunu gördük;
İslamın ana omurgası olan bu hareket zayıflatıldıktan sonra bölgede şiddet taraftarı gruplar prim yaptı. Yani orada şiddet ortamının bitmesi için, İhvan-ı Müslimin'in eski haline dönmesi lazım. Zindanlarda geçen 1000 günlük süreç sonunda İhvan'ın söylediği herşey bir bir çıktı ortaya. Şu anda Mısır'da siyasi ve ekonomik anlamda inanılmaz büyük bir sıkıntı var. 

ARAYI DÜZELTME ÇALIŞMALARI VAR AMA...

 "İhvan-ı Müslimin ile arayı nasıl düzeltebiliriz?" diye görüşme çabaları var fakat bunun bir karşılığı yok. Olmayacaktır da. Çünkü araya kan girdi. 

Darbe öncesini ve sonrasını özetlediniz. Peki şu an Mısır'ın içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

MISIR HALKI KAYNIYOR

Şu an orada hakim olan yönetimin neler yapacaklarını görmek için bölgedeki konjonktürü iyi bilmek gerekiyor. Yönetimi elinde tutan güçler bitik durumda. 3 yıl önce yapılan bu darbede halkın bir bölümü kandırıldı. Mısır halkı artık kaynıyor aslında. Ama darbeyi yapanlar, orduyu, polisi, mahkemeleri ellerinde tutuyorlar. Önüne geleni eziyor. Dolayısıyla halk bu korkularını dile getiremiyor. Her ne kadar Türkiye'de basına çok yansımasa da Mısır  üstü açık bir hapishane konumunda. İnsanlar dünyadan kopuk olarak yaşıyor.

UÇAK GERİLİMLİ ORTAMI DEĞİŞTİRMEK İÇİN KAÇIRILDI

Geçtiğimiz günlerde bir uçak kaçırma olayı yaşandı Mısır'da. Olayla ilgili kulislerde konuşulan bir iddia var. 
İddia şu şekilde;
Sırf Mısır'da yaşanan gerilimli ortamı değiştirmek için, kendi içlerinden olan ve askeriyenin eski personelinden birisi bilinçli olarak bu eylemi gerçekleştiriyor. 

MISIR KENDİ AYAĞINA SIKIYOR

Kısacası Mısır kendi ayağına sıkıyor. Her ne olursa olsun oradaki hava o kadar puslu ki...
İnsanlar ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Siyasi olarak ise, Mısır şuan yönetilmiyor bile. Mısır bölgede söz sahibi bir ülke iken şuan Etiyopya gibi etkisiz eleman durumunda. 

DARBECİLER BÜTÜN KARTLARINI KULLANDI

Yemen krizine bir aktör lazım olduğu için yönetim bir süre daha devam edebilir ama içerideki bütün kartlarını kullanmış durumda. Bütün kartları bitti yani. Darbeciler halka verdiği vaadlerin hiç birini yerine getiremedi. Süveyş kanalı dendi, milyonlarca lira harcandı, insanlardan paralar toplandı. Mısır darbe olmadan önceki dönemin 20-30 sene öncesine geriledi. Ekonominin %20'si askerin elindeyken şimdi %80'i askerin elinde. 

SANKİ ÜLKEYİ İSRAİL YÖNETİYOR

Öte yandan İslami yaşamın çok baskın olduğu bir yerdir aslında Mısır. Ama şuan ülke bir akıl tutulması yaşıyor. Şu anda öyle bir hava var ki, sanki ülkeyi İsrail yönetiyor. Ayrıca başka bir konu var; Sina'ya ABD'nin müdahalesi isteniyor. Mısır'ın kendi ayaklarının üzerine durması bir yana bir de kendi ayaklarına sıkıyorlar. 

ZİRVEDE OLANLAR YERİN DİBİNE ÇAKILABİLİYOR...

Ortadoğu'da genel anlamda zemin kaygan olduğu için, öngörü yapmak çok sağlıklı olmuyor. Bugün zirvede olanlar yarın yerin dibine geçerken, yerin dibinde olanlar da zirveye çıkabiliyor. 

BÜTÜN DARBELER TEK ELDEN ÇIKIYOR

Türkiye'nin yakın tarihindeki darbeler ile Mısır'ın geçmiş tarihindeki askeri darbelere baktığımızda inanılmaz benzerlikler vardır. Bu da bu darbelerin hepsinin tek elden çıktığını gösteriyor.

DAEŞ'İN PANZEHİRİ İHVAN'DIR

Hilafetten sonra bölgeyi ayakta tutan, İslamın sosyal adaletini bütün ümmete anlatan hareket İhvan-ı Müslimin'dir. Bölgedeki islami hareketlerin tümünün zemininde İhvan vardır. İhvanı zayıflatmaya çalıştıkları için bugün kapılar açılsa milyonlarca insan DAEŞ'e katılır. Bunu önlemenin yolu yani panzehiri İhvan-ı Müslimin'dir. Global güçler İhvan'ın omurgasını kırmaya devam ettikleri sürece, tüm dünyayı tehdit eden şiddet gruplarının ortaya çıkmasını engelleyemeyecekler.

İHVAN OLMADAN BÖLGEDE KİMSE ÇİVİ DAHİ ÇAKAMAZ

Israrla söylüyorum; bölgenin panzehiri, bölgenin ilacı İhvan-ı Müslimin'dir. İhvan'ı sadece askerlerle ve silahlarla geçici olarak durdurabilirler. Uzun vadede bakıldığında bölgede İhvan'sız kimse çivi dahi çakamaz. Tüm dünyanın yanmaması için İhvan-ı Müslimin'e yapılan bu zulmün bitmesi lazım. 

MISIR'DAKİ YÖNETİM UZATMALARI OYNUYOR

Sonuç olarak onların bir oyunu varsa Rabbimin de bir oyunu vardır. Mısır'daki yönetim şuan uzatmaları oynuyor. Bölgenin İhvan'dan başka kurtuluşu yok. Halk herşeyin farkına varmış durumda. Global güçler de bunun farkına varacaklar, farkına varmadıkları taktirde bunun zararlarını kendileri görecek. Tekrar ediyorum; Bölgede Şia'nın da, terörün de panzehiri İhvan-ı Müslimin'dir. 

Tüm bu açıklamaları göz önüne alırsak, İhavn-ı Müslimin'in ve Mısır'ın geleceği hakkında neler söylersiniz? İhvan'ın toparlanması mümkün görünüyor mu?


İHVAN YENİDEN SAHAYA DÖNMEK ZORUNDA

İhvan'ın yeniden sahaya dönmek zorunda. Bu olmazsa olmazdır. Mesela Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesinde bazı problemleri var ama halk ile bir sinerji yakalamış durumda. Fakat Mısır'ın geleceği ile ilgili öngörüde bulunmak çok sağlıklı değil. Arap Dünya'sındaki bu hareketlenmenin yerine oturmasının en az on yıl süreceğini başında da söylemiştikl zaten. Bunun beş senesi geçti. Ve bu beş sene içerisinde tarihi bir süreçten geçtik. 

MISIR'IN GENLERİYLE OYNADILAR

Son iki yıldır ise ülkede ciddi manada bir akıl tutulması söz konusu. Mısır'ın genleriyle oynadılar. Bu süreç ne kadar sürer bunu bir tek Allah bilir. Ama biz şunu söyleyebiliriz ki; şuanki yönetim bir tren gibi önüne geleni eziyor. Tüm bunlara rağmen içeride çok büyük bir kaynama var. Hem ekonomik hem siyasi manada Mısır çalkalanıyor. 

Peki, bölgedeki bu kaynama Mısır'da yeni bir ayaklanmaya gebe oldu dersek çok iddialı bir tutum sergilemiş olur muyuz?

YENİ AYAKLANMANIN SESLERİ DUYULUYOR

Mısır'da ayaklanmadan kaçınılması mümkün değil ve bu ayaklanmanın sesleri duyulmaya başlandı. Üstelik bu ayaklanma diğer yapılanlara da benzemeyecek. Çünkü artık hak ve batıl safları ciddi anlamda belirginleşti. İnsanlar büyük manada kırılma yaşadı. Bunun patlaması daha öncekilere benzemeyecektir.

Yani şer olarak gördüğümüz bu durum bir hayra vesile oldu diyebilir miyiz?

ŞER BİLDİKLERİMİZDE HAYIR, HAYIR BİLDİKLERİMİZDE ŞER VARDIR

Kesinlikle. Bizim hayır bildiklerimizde şer, şer bildiklerimizde hayır vardır. Örneğin, Türkiye'nin siyasi olarak bu noktaya gelmesinde ciddi bir süreç geçti. Mısır'da ise kemikleşmiş, tüm katliamlara rağmen geri adım atmayan bir yapı var. İhvan'ın omurgasını hapislere attık, öldürdük, bitirdik diye düşünüyorlardı ama yanıldılar. Mısır'ın Suriye olması için darbeciler ellerinden gelen herşeyi yaptı.  

Şuan hamle sırası İhvan-ı Müslimin'de. İhvan bu işin kansız olmasını istiyor. Tüm katliamlara rağmen geri adım atmadıkları için bölgenin yarınları Allah'ın izni ile İslam üzerine olacaktır.

Hilal Haber / Sümeyye Öztel
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mahmunt vardinc 1 yıl önce

Mursiyi unutmustuk yeniden aklimiza geldi.insAllah hersey yoluna girer sisi sisi cezasini alir

Misafir Avatar
Vanlı 1 yıl önce

Pek inandırıcı değil. Çünkü Batı hala sisinin yanında ama InşAllah yazılanlar doğru çıkar...

banner187

Hilal Haber, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Web Tasarım : EU Ajans