Lavrov: Washington'un tutumu 'güpegündüz soygun'

Rusya Dışişleri Bakan'ı Lavrov, Beyaz Saray'dan bir yetkilinin, ABD ile Rusya arasındaki diplomat kriziyle alakalı açıklama yapmasına tepki gösterdi.

17-07-2017


Beyaz Saray'dan ismi açıklanmayan bir kaynağın "ABD, el koyduğu Rus diplomatik mülklerini, karşılığında bir şeyler almadan iade etme niyetinde değil" açıklamasını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington'un tutumunu "güpegündüz soygun" olarak nitelendirdi.
 
"VİCDANLARI TEMİZ DEĞİL"
 
Rus haber ajansı Sputnik'in aktardığına göre, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Lavrov, "Kaynak gizli mi? Demek ki, vicdanlarının temiz olmadığını anlıyorlar. Olayın özüne bakacak olursak, bu güpegündüz yapılan bir soygundur. Böyle bir şey olabilir mi? İki taraflı hükümetlerarası bir belgeyle güvence altında bir mülke el koyun ve onu iade etmek için de "benim olan benimdir, senin olanıysa paylaşalım" prensibine göre hareket edin" ifadelerini kullandı.
 
"TRUMP YÖNETİMİNDE AKLISELİM KİŞİLER OLDUĞUNDAN EMİNİM"
 
Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminde, Rus diplomatik mülklerine el koyma ve 35 Rus diplomatı sınır dışı etme kararının eski Başkan Barack Obama yönetimi tarafından alelacele alındığını çok iyi anlayan aklıselim kişiler bulunduğundan emin olduğunu kaydetti.
 
Rusya Dışişleri Bakanı, Obama yönetiminin, ikili ilişkilerin Trump yönetimi tarafından bir daha düzeltilememesi için ilişkilere nasıl zarar vereceğini bilemediğini vurguladı.

Etiketler : #rusya   #abd   #lavrov   #trump