Komünizm ve İslamofobi kıskacında Arnavut Müslümanlar
Bir taraftan kadim İslam geleneği ile bugüne gelmiş bir medeniyet, diğer taraftan sömürünün ve yozlaşmışlığın en katı sonuçlarını yaşatan Batı kültürü... Arnavutluk, Osmanlı'dan ayrıldıktan sonra yaşadığı bu buhran ile günümüze kadar geldi ve varolma mücadelesi devam ediyor. 

Arnavutlar, gerek bağımsız olarak varolan Arnavutluk ülkesinde gerekse Balkanların içerisindeki azınlık rolü ile çok önemli bir yere sahip. İslam'ın batıya açıldığı kapılardan biri olan Arnavutlar, yüzyıllar boyunca İslam'ın ihya ettiği bir medeniyet olagelmişti. 

Batı'nın sömürgeci zihninin oluştuğu dönemlerden bu yana İslam'ın kökünün kazılması planlarına rağmen Arnavut Müslümanlar, halen inançlarıyla ayakta duruyor. Arnavut Müslümanlar, bakın neler yaşamış:

OSMANLI SONRASI ZULÜM HİÇ BİTMEDİ 

Müslümanların Batı'ya açılan kapılarından olan Arnavut Müslümanlar, Osmanlı'dan ayrıldıktan hemen sonra ağır zulümlerin ve işgallerin yaşanacağı bir sürece girecekti. 1912 yılında bağımsızlığını ilan eden Arnavutluk, anında İtalyan işgaline maruz kalacaktı. İtalyanlar, Arnavut Müslümanları sömüren ilk azılı düşman olacaktı. Kısa süren bu himaye, yerini Hitler'in İtalya'yı işgal etmesiyle birlikte Nazi zulmüne bırakacaktı. Nazi zulmünü de iliklerine kadar yaşayan Arnavutluk, 1944 yılında Enver Hoca ile birlikte işgalden kurtulacaktı. Ama Arnavut Müslümanlar için asıl zulüm ve asimilasyon Enver Hoca ile başlayacaktı...

ENVER HOCA DÖNEMİ

Enver Hoca denildiğinde akıllara Müslüman bir adam gelse de adı geçen şahıs, tüm ömrünü İslam düşmanlığı ile geçirecekti. Artık Arnavutlar'ı komünizm tehlikesi bekliyordu... Ve Arnavutların varoluş amaçları olan inançları aşama aşama sindirilmeye başlanıyordu. 

Enver Hoca, 3 yılda yaklaşık 1800 camiyi yıktıracak ve Kur'an okumayı yasaklayacaktı. Hatta Kur'an okuyanlara 8 yıl hapis cezası verilecekti. Arnavutların zihninden İslam'ı silmek için başlatılan bu süreçte, Enver Hoca, Marx'ın "Din afyondur" misyonuna sığınacak ve dine karşı adeta savaş açacaktı. Bir nesil, doğduğunda cami nedir Kur'an nedir bilmeyecek ve yozlaşmışlık her anlamda kendisini gösterecekti. Öyle ki İslam'ın yok edilmesine dair yasa bile çıkartılacaktı. Dünyanın o dönemdeki en korkunç hapishanesi olan Spaç Hapishanesi kurulacak ve orada görülmemiş işkenceler yapılacaktı. Arnavutluk, 50 bin tutuklu ile adeta açık hava hapishanesi haline getirilecekti. Enver Hoca ise övüne övüne dünyadaki ilk ateist devleti kurduğunu söyleyecekti. 

Fakat Enver Hoca'nın unutuuğu bir şey vardı... İslam, bir medeniyeti inşa etmeye başladığında o medeniyet kopmaz bir kulpa sarılmış olurdu. 

DİKTATÖRLÜK YIKILIYOR

Arnavutlar'ın zihinlerinde yok edilmeye çalışılan İslam, her anlamda onları inşa etmeye devam edecekti. Ve Enver Hoca , o hayalini kurduğu ateist devlete asla ulaşamayacaktı. 52 yıllık zulmün ardından 1985'te ölen Enver Hoca'nın komünist diktatörlüğü  fazla yaşamayacaktı. Komünist zulmün her anlamda etkisini gösterdiği Arnavutluk'ta 1990 yılında başlayan öğrenci gösterileri, artık komünist diktanın yok olacağı sinyallerini veriyordu. 1991 yılında gösterilerin giderek arttığı sırada Enver Hoca'nın başkent Tiran'daki heykelinin yıkılmasıyla başlayan yeni dönem ile beraber Arnavutluk, komünist zulümden de kurtulacaktı. 


İSLAMOFOBİ TEHLİKESİ

Ancak stratejik olarak çok hassas bir yerde olan Arnavutluk üzerinde emperyalistlerin hesapları asla bitmeyecekti. Tıpkı Bosna gibi varoluş mücadelesini sürdürecek olan Arnavut Müslümanlar, özellikle İslamofobi'nin de etkisiyle  Avrupa'nın istenmeyeni olacaklardı. 

Günümüzde Arnavut Müslümanların yoğun olduğu Makedonya'daki Üsküp şehrinde ise İslamofobinin büyük etkisi var. Medeniyet olarak herkesin ilk görüşte İslam'ı hatırladığı Üsküp, bugün hem Arnavut Müslümanların hem de Türk Müslümanların kimliklerine ve inançlarına saldırıların olduğu bir yönetime sahip. Balkanların kadim İslam geleneğini yok etmek isteyenler Bosna, Kosova, Arnavutluk ve Üsküp'te asla boş durmayacaklar. Ama bu güçlü medeniyetler her daim varolmaya devam edecek. 

Hilalhaber / Cuma Obuz
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185

banner173

Hilal Haber, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Web Tasarım : EU Ajans