Hilal Haber Musul Operasyonunun nabzını tutuyor!
Musul Operasyonunun başlamasıyla birlikte bölgesel anlamda tartışmalar da başladı. Bir tarafta ABD'nin bölgesel çıkarları, bir taraftan IKYB'nin Türkiye ile olan ilişkileri, diğer taraftan da İran'ın Bağdat yönetimi ve ABD ile olan anlaşmaları.  

Musul'un stratejik önemi bölge açısından tartışılmaz. Musul'un kontrolü, bölgesel anlamda gücün kimde olacağını belirleyecek.Musul operasyonunu İran'ın politikaları ile bağlantılandıran Taha Kılınç, Hilalhaber'e yaptığı açıklamalarda şunları söyledi;

IŞİD BAHANESİYLE SUNNİ ŞEHRİ YOK EDECEKLER


"Musul operasyonu, dışarıdan bakıldığında bir şehri kurtarmak gibi görünse de, aslında orada yaşanan şudur: ABD ile ittifak kuran İran, IŞİD'i def etmek adı altında bir Sünni şehrini kontrol altına almaya çalışıyor.. Zaten Irak ordusu ve hükümeti, bugün tümüyle İran'ın güdümünde bir ülke.."

Lozan'da yapılan toplantılarda nelerin konuşulduğu merak konusu iken Taha Kılınç, bir pazarlığın olduğunu ifade etti. 

"ABD ile Rusya, teorik olarak mücadele içinde. Dünyanın birçok noktasında bu mücadelenin yansımaları da zaten görülüyor. Ama Suriye ve Irak üzerinde, iki ülkenin birtakım gizli anlaşma ve taahhütler içine girdiği görülüyor. Tıpkı Sykes-Picot Anlaşması'nın 1917'de beklenmedik bir şekilde ortaya saçılıvermesi gibi, günün birinde bu anlaşmaların ifşa edilmesi de mümkündür."
Ortadoğu'da yeni bir harita mı çiziliyor sorusuna cevap veren Kılınç,  "Yeni bir haritanın çizildiğini söylemek için erken. Ama geçtiğimiz yüzyılda çizilen haritaların artık bu coğrafyaya dar geldiği aşikâr. Bir değişim ve dönüşümün sancılarına tanıklık ediyoruz, demek daha doğru olur." dedi. 

Bölgedeki terör unsurlarına da değinen Kılınç'a göre Türkiye'nin politikaları Musul'da tarihe geçecek...

"PYD / PKK çizgisinin tıpkı 100 yıl önce İngiltere'ye kanan Şerif Hüseyin ve avanesi gibi ABD'nin peşinden koşturduğu zaten belli. Ancak Kuzey Irak yönetimi, açıkça başka bir siyaset takip ediyor. PKK çizgisine karşı olan bu siyaset, bölgesel menfaatler gereği Türkiye ile de yakın duruyor. Türkiye ise, Musul'da mezhepçi bir yapının hakim olmaması için çalışıyor; fakat gücünün sınırları, dile getirdiği siyaseti sahada uygulamasına engel oluyor. Tarihe böyle geçmek de şereftir."


Musul operasyonu ile yeni bir döneme giriyoruz. Bu dönemde hesaplar şu an için gizli ama Musul, küresel hesapların kilit noktası... Bu anlamda bölgeyi en yakından bilen Irak Türkmen Cephesi kurucu üyesi Cüneyt Mengü, Hilalhaber'e değerlendirmelerde bulundu. 
İşte Mengü'nün o açıklamaları:

"Musul operasyonunun boyutları çok geniş. ABD, gerek Suriye'de gerek Irak'ta farklı planların peşinde ve bunu Suriye konusunda açık açık belirtti. Bildiğiniz gibi Suriye'deki PYD terör örgütüne silah gönderdi. Uçaklarla atılan silahların bir bölümünü PYD aldı bir bölümünü de PKK'ya verdi. Zaten PYD de PKK'nın bir uzantısı..."

DAEŞ, BİR PROJENİN ARACI

"Bölgede gerçekleştirilmek istenen bir proje var. DAEŞ ise bu projenin bir aracıdır. Şu anda Musul'da Irak ordusu, Türkiye'nin eğittiği peşmergeler ve Ninova Muhafızları da var. Musul'da yaklaşık 1 milyon insan var. Ve batı medyasının deyişine göre DAEŞ militanlarının sayısı 10 bini geçmez...
Şimdi Irak Başbakanı İbadi şu an bağırıp duruyor Türkiye çekilsin diye... 2003'ten bu yana Irak'ta 65 ülkenin askeri var. Ayrıca İran tamamen bugün Irak yönetimi üzerinde hakim durumda. Haşdi Şabi dedikleri yapının içerisinde İranlı subaylar var..."

TÜRKİYE İÇİN ÖLÜM KALIM MESELESİ

"Türkiye ölüm kalım mücadelesi vermektedir. Musul, Türkiye için yaşamsal bir önem arz ediyor. Özellikle göç konusunda büyük bir kriz yaşanabilir. Aslında Suriye'deki iç savaştan sonra güvenli bölge 2011'de yapılmalıydı. Malesef Türkiye, ABD'ye güvendi ve diplomatik yolları zorladı. Ama ABD ise Türkiye'yi oyuna getirdi. "Musul operasyonunun hemen ardından yaşanacak göç olaylarıyla ilgili de konuşan Mengü, Türkiye Irak'tan göç almamalı dedi.

Türkiye, Irak'tan bir tane dahi göç almamalıdır. Özellikle demografik yapının bozulmaması gerekiyor. Demografik durum bozlursa orada bir terör koridoru oluşabilir. PKK koridoru Sincar'da oluşmuş durumda. Sincar, PKK'nın ikinci Kandil'i olmuş durumda. Ve PKK orada Türkmenleri rahatsız ediyor. Türkiye buna nasıl seyirci kalabilir? Başika'da Türk askeri olarak 800-900 kişi var. Türkiye, Saddam döneminden bu yana Irak'ta 10 bölgede asker bulunduruyor.
 

ANA KONU ALAN HAKİMİYETİ

Musul'daki ana konu alan hakimiyetidir. Irak yönetimi oraya hakim ise gelip önlem alması gerekir. Türkiye'ye Irak topraklarından bir terör tehdidi var ve Irak bu bölgeye hakim olamıyorsa Türkiye müdahale hakkına sahip olur. 
Şu anda da malesef Irak ordusu ön saflarda değildir, Peşmerge öndedir. 

OPERASYONDAN SONRA NE OLACAK?

İkinci bir husus ise Musul operasyonundan sonraki durum ne olacak? DAEŞ'liler nereye kaçacaklar, nereye yerleşecekler? Benim korkum Telafer'e kaçıp oraya zarar verilmesidir. Türkiye'nin burada önlem alması gerekiyor. Telafer'deki Türkmen nüfusu 400-500 bin civarındadır. Bu nüfusun yüzde 65'i sünnidir 35'i şiidir. Televizyonlarda yanlış bilgi veriliyor ve şiiler orada çoğunlukta deniliyor. Orada şii nüfüsü azdır. Şiilerin büyük kısmı Necef ve Bağdat bölgesindedir. Tabi onlar da Türkmen'dir ve biz buralarda şiisiyle sünnisiyle birlikte yaşıyoruz. Ve buralarda mezhepsel bir sorun oluşturulmaya çalışıyorlar. 

İBADİ VE BARZANİ KENDİ BAŞINA KARAR ALAMAZ

"Ne İbadi ne de Barzani, kendi iradesiyle hareket edemezler. ABD, ne derse onu yapmak zorundalar. Türkiye ise ABD ile olan diplomatik görüşmelere devam etmelidir. Ama bu mesele çabuk bitmeyecektir. Uzun bir süreç olacak Musul... Benim tek kaygım Musul ve Telafer, Halep olmasın...

Rusya da ABD de birbirlerine karşı tedbir almışlardır. Birbirleriyle savaşmak gibi bir çılgınlık yapmazlar. Yeni bir paylaşım var bu iki ülke arasında. Şu anda Suriye'de aktör Rusya'dır, Irak'ta aktör ABD'dir. Türkiye ise Fırat Kalkanı ile bir oyunu bozmuştur ve Suriye'deki denklemde yerini almıştır. Umarım Irak'ta da yerini alır. "


Türkiye'de bulunan Kerkük Vakfı Genelsekreteri Prof. Dr. Suphi Saatçi ise şu değerlendirmelerde bulundu...

OPERASYON ÇOK GEÇ OLDU

"Musul operasyonu 2014'de planlandı. Irak hükümetinin bugüne kadar durması bile yanlıştı. Bugüne kadar bu hükümet neredeydi? 2 yıldan beri Musul halkı orada eziyet altında. Dolayısıyla Musul operasyonuna geç kalınmış, bunun mutlaka daha önceden yapılması gerekirdi."

"İnsanlardaki düşünce şimdi bütün sorun operasyon sorunu mu olacak acaba diye endişe olacak? Acaba DAEŞ'ten temizlendikten sonra orası kimin otoritesine girecek? Bağdat hükümeti mi? Bağdat hükümeti Kerkük'e hakimdir. Şimdi şii politikasında yürüyorlar ama yanlış bir yol bu. Bu bakımdan Musul operasyonunun başlamasıyla birlikte bazı soruların cevaplandırılması gerekiyor."SURİYE VE IRAK'IN DERDİNİ TÜRKİYE ÇEKİYOR

"Özellikle Türkiye'nin denklemin dışında tutulması Musul'da çözüm için ayrı bir eksiklik. Çünkü Suriye ve Irak komşu iki ülke ve Türkiye'ye komşu ülkeler. Bunların bütün sıkıntısını Türkiye çekiyor. Türkiye, bu iki bölgede huzur olmadığı sürece Türkiye de rahat olamıyor. Oradan gelen bütün sorunları Tükiye çekiyor ve sanki sorun Türkiye'nin sorunuymuş gibi... Böyle bir durum varken Türkiye'yi bu işin dışında tutmaları, dışlamaları doğru bir yaklaşım değil."

Saatçi ayrıca, Türkiye'nin bugüne kadar Irak ve Suriye'nin yanında olduğunu ve destek verdiğini belirterek bugüne baktığımızda Türkiye için terör tehditleri olduğu barışçıl yaklaşılmadığını öne sürdü

"Suriye ve Irak'ta birtakım terör örgütleri varlık gösteriyor. Buna karşı bir hukuk devleti olan Türkiye'yi bölgede istemeyen bir zihniyet mevcut. Bu yanlış zihniyetin kırılması gerekir. Bugüne kadar yaşanan süreçte Irak'ı perişan eden mezhep çatışmaları görüyoruz. Musul bölge olarak tamamen Sünni dokudan oluşan bir yapısı var. Bir şii müdalesi olursa insan mutlaka endişe duyar. Buna kesinlikle tarafsız bir şekilde yaklaşılmalı."

İRAN'IN TUTUMU

"Saddam ABD'nin adamıydı. Onun da akıbetini gördük. Dolayısıyla orada Türkiye'nin İran tarafından da istenilmediği düşünülebilir. Çünkü İran hiçbir zaman konuşmuyor, sessiz kalıyor."

Hilalhaber / Cuma Obuz / Hatice Avcı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner188

banner187

Hilal Haber, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Web Tasarım : EU Ajans