Hasan el Benna'nın Şehadetinin 68. Yıldönümü
HASAN EL BENNA
"Müslümanların egemenliği menfaat değil fedakarlık ve hizmettir." diyen bütün ömrünü bu amaç doğrultusunda sürdüren Hasan El Benna'yı şehadetinin 68. yılında rahmetle anıyoruz.
 

Hasan el-Benna dindar, ahlaklı ve ilim sahibi bir aile ortamında  dünyaya gelmiştir. Babası Mısır’da ve diğer ülkelerde tanınan bir hadis alimiydi. İslamiyete olan bu ilgisinde elbette babasının etkisi oldukça fazlaydı.
Çocuk yaşlarından  itibaren İslamiyeti kuranı yol gösterici olarak kabul etmiş onun çizgisinde olmuştur.
Kulaktan dolma yada ezbere bilgilerle hareket eden bir Müslüman olmanın ötesine geçmiştir.
Aldığı derslerle birlikte ilmini ve ufkunu daha da yükseltmiş çevresine de faydalı olmaya başlamıştır. 
Ancak Mısırı'n o günlerdeki siyasi tablosu, ikinci dünya savaşı gibi olumsuzluklar amacına ulaşmasında zorluklara neden olmuştur. Yolundan çevirmek için her türlü yola başvuranlar başarısız olunca, bundan tam 68 yıl önce karanlık bir sokakta altı kurşunla şehit etmişlerdir.
 

Hasan el Benna'yı anlamak

Henüz ilkokul zamanlarında İslamiyeti tanıtmak için davetlere başlamış tüm hayatını islam birliğini sağlamak için feda etmiş yüce gönüllü bir alim Hasan el Benna.
İslamiyetle ilgili bildikleriyle hiçbir zaman yetinmemiş hep daha fazlası için okumuş okumuş ve okumuştur.
Onun hayatında boş zaman diye bir algı olmamış her anını islamiyeti daha da iyi öğrenmek ve öğretmek için kullanmıştır.
Öğretmenlik mesleğini yapmaya başladığında bile yaz aylarında tatil yapmak yerine şeyhlerden aldığı derslerle ilmine ilim katardı.

İHVANI MÜSLİMİN (MÜSLÜMAN KARDEŞLER) TOPLULUĞUNUN KURULUŞU

Hasan el Benna çocukluğundan beri Müslümanların düştüğü sıkıntılı durumlara şahit olmuş bu duruma son vermek için çareler düşünmüştür. Mart 1928'de bir İngiliz kampında çalışan altı kişiyle birlikte İslamın ilkelerine geri dönüşü amaçlayan Müslüman Kardeşler'i kurdu. 1930'larda kendi isteğiyle Kahire'deki bir okula tayin edildi. II. Dünya Savaşı başladığında çok sayıda öğrenci, devlet memuru ve işçi Müslüman Kardeşler'e üyeydi ve Teşkilat Mısır toplumunun hemen bütün kesimlerini temsil eden önemli siyasi bir güç olmuştur.
Allah-ü Tealanın “Müslümanlar ancak kardeştir” ayeti kerimesinden ve Resulüllah (SAV)’in “Müslüman müslümanın kardeşidir”sözü ile aleyhisselamın; “ey Allah’ın kulları kardeş olunuz”sözünden esinlenmiş kendilerine İhvanı müslimin(Müslümanlar kardeşler) adını vermişlerdir.
Bu teşkilat Mısır toplumunun hemen bütün kesimlerini temsil eden önemli bir siyasi güç olmuştur. 
 

El-Benna, bu hareketiyle İslam alemini yabancı tahakkümünden kurtarmayı ve orada bir İslam devleti kurmayı, İngiltere ve diğer sömürgeci ülkeleri Mısır ve diğer Müslüman ülkelerden kovmayı amaçlıyordu.
İngilizler, bütün Hıristiyan batı ve işbirlikçi fasık Kral Faruk, bu ıslah hareketinin, Mısır ve dışında kendileri için tehlikeli olduğunu düşündüler.
İngiltere büyükelçisi, Fransa büyükelçisi ve Amerika elçiliği görevlisi gibi İslam düşmanları, İngiliz Fayed karargahında bir araya gelince, İhvan cemaatini bitirmeyi ve malvarlığına el koymayı kararlaştırdılar. Bunu gerçekleştirmek üzere işbirlikçileri kral Faruk ve başbakan İbrahim Abdulhadi’ye emir verdiler..
İhvan evlerinin kapatılması ve İhvancıların tutuklanmasıyla birlikte ihvanı bitirme planı uygulamaya geçirilmiştir. 
Bu emrin üzerine polisler Hasan el bennanın bütün arkadaşlarını tutuklamıştır.
Ancak Hasan el Benna'nın sadece silahına el konularak tamamen korumasız bırakılmıştır.
Hasan el Benna daha o gün öldürüleceğini anlamış ancak tüm bunlara rağmen kaçmamış, saklanmamıştır.
 

O son ana kadar İslamiyete hizmet etmiştir.
Derneğe yakın bir yerde iki kişi tarafından vurulan Hasan el Benna hastaneye yaralı olarak gitmiş ancak Kral Faruk emrinde olan doktorlar ona müdahale etmemiş ölmesini beklemişlerdir.
Hasan el Benna islamiyeti kimsenin çıkarı için kullanmasına izin vermeyen Müslüman kardeşleri birlik içinde olsun diye tüm hayatını feda eden şehit imam.
Allah şehdateni kabul etsin mekanın cennet olsun.


 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mehmet BABACAN 3 ay önce

Allah rahmet eylesin...mekanı cennet olsun.

banner185

banner173

Hilal Haber, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Web Tasarım : EU Ajans