Sömürgeci zihniyetin Afrika'daki azgın ve vahşi uygulamaları ile aşama aşama yoksullaşan Somali'nin içler acısı durumu tüm dünya tarafından izleniyor. Ama sadece izlenmekle kalıyor. 

Ne uluslararası kurumlar ne de zenginlik içerisinde yaşayan ülkeler Somali'nin ve diğer Afrika ülkelerinin durumuna bir çözüm bulamıyor belki de bulmak istemiyor...

Henüz açlık ve kuraklık yokken BM'nin Somali'de gıda ambarları ve su depoları inşa etmesi aslında Somali'nin sömürüleceği ve açlığın memleketi haline getirileceğinin habercisiydi. İşte bu zalim düzenin en büyük darbelerinden birini Somali yiyecekti. Somali'de açlıktan ölmek normal bir durum halinde. Bir kadını kucağında çocuklarıyla kavurucu sıcakta kilometrelerce yürüyerek su ve yiyecek iki gram bir şeyler ararken görebilirsiniz.  Ya da çocukların bir deri bir kemik halde akan gözyaşlarından açlığın nasıl bir acı olduğunu hissedebilirsiniz. 

Bu her anlamda sömürülen toplum dünyanın gündemine 2011 yılında gelecekti. Türkiye'nin dünya gündemine oturttuğu Somali, belki bir nebze de olsa hatırlanacak ve aç yaşamak zorunda kalan çocukların gözlerinde pırıltılar oluşacaktı. İşte 2011 yılı dünyanın vurdumduymaz tavırlarına inat Türkiye'nin siyasetçilerinden sanatçılarına, STK'larından tutun sivil vatandaşarına kadar Somali'ye sahip çıktığı bir yıl olacaktı. 

İşte bu tarihten itibaren 5 yıl boyunca Somali'de varını yoğunu ortaya koyarak çalışan ve oradaki insanlara bir nebze de olsa umut olmak için gece gündüz demeden mücadele eden Yardımeli Derneği gönüllü görevlisi Mehmet Çitil, bu beş yılda yaşadıklarını hilalhaber'e anlattı. 

TAM ANLAMIYLA BİR DRAM

"2011 de en büyük açlık krizinin başlamasından sonra Somali'ye intikal ettik Yardımeli Derneği olarak ve o günden beri de çalışmalarımızı yürütüyoruz. Somali, diyebiliriz ki yeryüzünün son yüzyılda gördüğü en büyük felaketlerden birinin içindeydi.  Açlıktan ve susuzluktan ölen insanlar,  10 binler 100 binlerce insan Mogadişu'ya göçerek ölülerini yolda gömerek oraya göçmüşler ama bir çoğu da altyapı ve sağlık sorunlarından dolayı Mogadişu'da da problem yaşıyor... Tam anlamıyla bir dram diyebiliriz."DOĞAL KAYNAK ZENGİNİ BİR ÜLKE

"Coğrafi olarak Somali zengin topraklar üstünde geniş ama nüfusu İstanbul'un 3'te 2'si kadar bir durumdaydı.  Afrika'nın iki önemli büyük nehri okyanusa oradan dökülüyor. Çok zengin ve verimli toprakları, deltası olmasına rağmen açlığın sebebi  kaynakların yetersizliğinden değil; 90'lı yıllardan beri süren iç savaş, devletsizlik, emparyalist küresel terör devletlerin müdahaleleridir.  
Düşünün kaynakları var, okyanusa kıyıları var. Yeraltı kaynakları 30 yıl iç savaş olduğu için nasıl işletiliyor kime çalışıyor belli değil. İç savaşı kestikleri anda Somali kendisi gibi 3-5 ülkeye yetebilecek kadar kaynağa sahip. Kendi insanı bile yetmez işlemeye o toprakları. "

AVRUPA SÖMÜRGESİ...

"Afrika topraklarında Avrupalı emparyalisterin etkisinin olmadığı yer yok. Somali 1990’lara girerken Afrika’nın en zengin ülkesi, tarih içinde dünya mazlumlarına yardım eden bir ülke... Tarihe bakınca zengin ve iyi bir ülke batılı emperyalistlerin iştahını kabartıyordu. Yüzde yüz Müslüman zengin bir ülke onlar için kabul edilebilir bir şey değil Afrika topraklarında.  

SURİYE'DE YAŞANANLARIN 30 YIL ÖNCEKİ HALİ

"Somali'de yaşananlar Suriye’de yaşananın 30 yıl önce başlamış hali. 90’lara girerken  Somali'de sosyalist bir rejim var… Yönetim ve devlet olarak güçlü bir yapısı var. Maalesef Müslüman olmamıza rağmen toplumunda aşamadığımız kabilecilik ve aşiretçilik anlayışı var.
Kabilecilik anlayışıyla başlayan bu unsur devlette yerleşmeye başlayınca diğer kabilelerin ciddi ayaklanmalarına sebep oldu. Aslıda batının da körüklediği şeyler ama bizim yumuşak karnımızı onların tetiklemeleri iyileştiremediğimiz sorunumuz. Onlar da bizi iyileştirmek yerine parçalamak için kullanır. Büyük dram yaşandı. 1 milyon kişi öldü. Bunu da gerekçe göstererek BM'yi de maske edinerek ABD öncülüğünde işgal oldu. Bu girişimden sonra devlet yıkıldı. Ne zaman Somali ayağa kalkacak olsa devlet düzenini yapacak olsa işgaller söz konusu oldu. Devletsizliği ve kaosu o bölgeye yerleştirdiler. "İŞGALLER ÜLKESİ OLDU

"Onun için Suriye'yi Irak'ı anlamak için Somali'yi iyi okumak gerekir. Daha sonra kurulan Somali'de düzeni tesis eden İslam Mahkemeleri Birliği adında yeni bir birlik kuruldu. Daha sonra bu birliğin sözcüsü Somali federal hükümeti başkanlığı ve cumhurbaşkanlığı da yaptı.
Ülkede yeniden güvenliği tesis etmişken Etiyopya işgali gerçekleşti. Bu işgalden sonra yeniden kaos oldu. Tam bu arada El-Şabab örgütü oluştu. Bu örgüt, İslam Mahkemeleri Birliği dağıldıktan sonra geride kalanlara tepki olarak "işbirlği yapıyorsunuz" gerekçesiyl her türlü saldırıyı yapıyor... El-Şabab, 2011'e kadar olan dönemde ülkenin 4/5 ini işgal etti. O döneme kadar devlet olmayınca öyleydi. Güvenlik güçleri de yok. Devletin olmadığı dönemde bu tarz örgütlerin olduğu yerlerde başıboşluk haramilik yayıldı gitti. Şu anda ise güvenlik bu ülkenin en önemli sorunu..."ERDOĞAN VE TÜRKİYE'NİN HASSASİYETİ

"Açıktan bir savaşın olduğu, çatışmaların ve açlığın hat safhada olmasından dolayı dünyanın en tehlikeli şehri olarak bilinen Mogadişu'ya 2011 yılında dönemin Başbakan'ı Erdoğan'ın kabinesi ile birlikte yaptığı ziyaret bir dönüm noktası olacaktı.

TÜRKİYE TİPİ YARDIM MODELİ 

Erdoğan'ın yaptığı bu ziyaret, siyasi değil tamamen vicdanıyla insanlık için her türlü tehlikeyi göze alarak yaptığı bir ziyarettir. Somali'nin kaderi oen sonra değişti. 2011 den beri Türkiye'nin yardımları Somali'nin her yerine ulaştıı. Türkiye, onlar için umut oldu. Güven, sevgi, merhamet; hepsinin adı Türkiye oldu. Türkiye'nin yardımları, dünyada yeni bir yardım modeli olşturdu.

Batılı ülkeler yardımları nalyon üzerinden BM ofislerinde tüketirken Türkiye'den gelen yardımlar doğrudan Somali halkına ulaştı. Uzaktan izlemedik... Türkiye tipi yardım modeli doğrudan içlerinde onlarla beraber acıyı yaşayarak, sahiplenerek yaptık yardımlarımızı. Dünya hayret etti. Kolay değl bombaların, çatışmaların altında, teknolojik alt yapı olmadan orda yaşamak, onları kardeş, evlat sayıp... Onlar bize Allah'ın emanetiydi."YARDIMELİ DERNEĞİ PROJELERİ

"Açlık sorunu en önemlisiydi... Onu yaparken diğer ihtiyaçları listeleyip proje yaptık. Çocuk ve kadın ölümleri çok fazla idi. Sağlık alt yapısı çökmüştü. Hemen Kadın-Doğum ve Çocuk Hastanesi projesi başlattık. 
Dönemin Başbakan yardımcısı Bekıir Bozdağ ile beraber hastanenin 2011 de temellerini attık. Doğu Afrika'nın en büyük kadın doğum ve çocuk hastanesi olarak hizmete açıldı. Bununla berber özellikle de mültecilerin geçimlerini sağlamak için süt keçiler temin ederek ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak için böyle projemiz hala devam ediyor..."5 KM YOL YÜRÜYEN KADINLARIN TEK ARZUSU SU...

"Afrika insanının en büyük sorunu su... Kadınlar 5 km yürüyüp 1 kova  su alıp yürüyorlar. Su kuyuları açtık. Kurban, ramazan, yetimhane yardımlarımız kesintisiz devam ediyor. İnsani değerlere sahip Türkiye, Somali'de insanlığın yüzünü ağarttı yardımlarıyla...


5 yıl Somali'de hizmet vermiş olan Yardımeli Derneği gönüllüsü Mehmet Çitil ve Somali'nin incisi çocuğun ona bakışları...


Somali’nin en önemli toplumsal sorunu birbirini sevememe ve ötekileştirme. Tamamı tek bir milletten oluşan dünyadaki tek devlet. Tamamı tek dil kullanır, tamamı Müslüman tamamı Sünni'dir. Herşeyi tek olmasına rağmen sevgisizlik, ötekileştirme hastalığı her yere sirayet etmiştir."

Tüm bu olumsuzluklar içerisinde Somali, işgal ve sömürgenin bittiği günleri bekliyor...

Hilalhaber / Cuma Obuz

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185

banner173

Hilal Haber, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Web Tasarım : EU Ajans