HDP AYM'ye başvurdu, peki şimdi ne olacak?
  HDP, "dokunulmazlıkların kaldırılması" ile ilgili anayasa değişikliğinin iptal edilmesi amacıyla Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu.

HDP heyetine ÖHD ve Asrın Hukuk Bürosu avukatları da destek verirken, AYM'nin vereceği karar kamuoyu tarafından dikkatle izleniyor.

Hukukçular Derneği Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Abdullah İslamoğlu hem dokunulmazlıkların kaldırılmasını hem de HDP'nin Anayasa Mahkemesi'ne başvurusunu değerlendirdi.

"ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİN TEMEL GEREKÇESİ TERÖRE DESTEK VEREN MİLLETVEKİLLERİNİN OLMASI"

İslamoğlu, dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliği yapılmasının sebebini, bazı milletvekillerinin, dokunulmazlık zırhı altında terörü destekleyici, teröre teşvik edici eylem ve söylemlerde bulunması olarak gösterdi.

"DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE TERÖRE DESTEK VERENLERE MÜSAMAHA EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir sisteminde eline silah almış örgüte müsamaha gösterilmesini mümkün olmadığını vurgulayan Hukukçular Derneği Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Abdullah İslamoğlu şöyle devam etti;

"Hiçbir yerde devletin güvenlik güçlerini öldüren, toplumsal yaşamı adeta felç eden bir örgüte müsamaha edilmesi, böyle bir örgüte destek verenlere müsamaha edilmesi mümkün değildir."

"CEZALANDIRMAK İÇİN HUKUKİ MEKANİZMALAR DEVREYE SOKULUR"

"Hiçbir hukuk sistemi şiddete teşvik eden, şiddeti meşrulaştırmaya çalışan bir anlayışı koruma altına almaz." diyen İslamoğlu, "Bilakis bu hukuk sistemleri bunu cezalandırmak için gereken hukuki mekanizmaları devreye sokar. Özellikle bu hususun bilinmesi gerekir. Ondan sonra diğer mülahazalar gelir." ifadelerini kullandı.

HDP'nin AYM'ye başvurmasını da değerlendiren İslamoğlu, başvurudan bir sonuç çıkmayacağı kanaatinde olduğunu belirtti.

"DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASI MECLİS ÜYELİĞİNİN DÜŞMESİ ANLAMINA GELMEZ"

İslamoğlu, Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasının meclis üyeliğinin düşmesi anlamına gelmedğini söyledi.

Hukukçular Derneği Başkan Yardımcısı İslamoğlu şu ifadeleri kullandı;

"Bu milletvekilleri görevlerine devam edebilir. Dokunulmazlıkların kaldırılması, sadece hakkında fezleke düzenlenen milletvekilleri için yargı yolunu açıyor. Bu değişiklikten sonra artık bu milletvekilleri yargılanabilecekler. 

"KARAR, GENEL KURUL’DA OKUNDUĞU AN MELLETVEKİLLİĞİ DÜŞER"

Bu yargılanma sonucunda, kesin bir hüküm giyme veya kısıtlanma halinde vekillik düşerse, TBMM'ye bildirilir. Bu karar Genel Kurul'da okunduğu anda milletvekilliği düşüyor."

"DAYANAKLARI 85. VE 148. MADDE"

HDP'nin AYM'ye başvuruda bulunmasının dayanağının 85. ve 148. madde olduğunu da söyleyen İslamoğlu, bu maddelerin ayrıntılarıyla ilgili bilgi verdi.

"85. madde bir meclis kararından bahsediyor. Dolayısıyla ortada bir meclis kararı yok. Zorlama bir yorumla bunu meclis kararı haline dönüştürmenin bir sonuç vereceğini düşünmüyorum.

"ANAYASA MAHKEMESİ’NE BAŞVURUNUN KABUL EDİLMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Sonuç itibarıyla, 85. madde sebebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurunun kabul edilmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü ortada bir Anayasa değişikliği var."

"BİREYSEL BAŞVURU YOLUNA GİDİLEBİLİR ANCAK..."

"Ancak 148.maddeden yola çıkılarak bireysel başvuru yoluna gidilebilir." diyen İslamoğlu, "Tabi bireysel başvuru yoluna gidilebilmesinin temel şartı iç hukuk yollarının tüketilmesidir. İç hukuk yolları tüketilmeden bireysel başvuru yapılabilir mi, bu tartışılabilir bir konudur. Fakat bunun şuanda çok da mümkün görünmediğini söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

"BAŞVURUDAN SONUÇ ÇIKMAYACAĞI KANAATİNDEYİM"

Bu başvurudan sonuç çıkmayacağı kanaatinde olduğunu vurgulayan Hukukçular Derneği Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Abdullah İslamoğlu, ortada bir Anayasa değişikliğinin olduğunu ve meclis kararının olmadığının altını çizdi.

İslamoğlu, bu başvurunun zorlama bir yorumla meclis kararı haline dönüştürülmesinin pek mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

Hilalhaber.com

Editör: Sümeyye Öztel
Grafik:Duygu Yıldırım
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185

banner187

Hilal Haber, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Web Tasarım : EU Ajans