FETÖ Zihniyeti ve Tarikat Zihniyeti

Cuma Obuz

15-10-2017 16:48


İşte size Kur'an'a taban tabana zıt bir çıkarım:

"Evliyâullah, ilmini ALLAH (cc)’a havale etmek suretiyle gelecekten haber vermişlerdir. En başta Üstad-ı Küll, Kâinatın Fahri Efendimiz (sav)’in bu türden haberleri çoktur. Evet O, kıyâmete kadar zuhur edecek hâdiseleri bir televizyon ekranında seyrediyor gibi ümmetine bir bir takdim buyurmuştur. Hz. Ali-Hz. Zübeyr Vak’ası (Cemel Savaşı), Hz.Osman’ın şehadeti ve Hz. Fatıma’nın vefatı, haber verdiği hâdiselerden sadece bir kaçıdır."

"Bu sözler kimindir?" diye sorsam birçokları "Falan tarikatın şeyhi" "Filan evliya" gibi cevaplar verir. Ama bu sözlerin sahibi FETÖ'nün bir numarası Fethullah Gülen...

Bu çıkarımını okuduğumda aklıma tarikat adı altında türlü saçmalıklarla insanların beynini uyuşturan zihniyet geldi. Aslında FETÖ'nün de bu uyuşturucu tarikatlardan pek bir farkı yok...

FETÖ ZİHNİYETİ İLE MÜCADELE ETMEK

FETÖ ile mücadele etmek sadece üyelerini tutuklamak veya mahkum etmek ile olmaz. FETÖ ile mücadelenin kahir ekseriyetini FETÖ'nün köhne zihniyeti ile mücadele etmek kapsıyor. Fakat malesef bugün bu köhne zihniyet ile mücadele yeterli düzeyde değil. Hatta belki de bu zihniyet ile bilerek mücadele edilmiyor. 

Peki neden FETÖ'nün zihniyeti ile mücadele etmeye yanaşmaz Türkiye'deki birçok cemaat veya tarikat? Ve hatta din adına eserler üreten kurumlar?

Bunun cevabı çok belli. Çünkü FETÖ zihniyeti ile Türkiye'deki bazı tarikatların arasında pek de bir fark yok. Eğer FETÖ'nün zihniyeti ile mücadele edilirse aslında bu beyin uyuşturan tarikatlarla da mücadele edilmesi gerekecek. 

FETÖ'NÜN KÖHNE ZİHNİ VE TARİKATLAR

FETÖ'nün zihniyetinin çözümlemesi yapıldığında ortaya inanılmaz bir tablo çıkıyor. FETÖ'nün en başta bir "mehdiyyet" hareketi olduğunu Eski Diyanet İşleri Başkanı sayın Mehmet Görmez uzun uzadıya açıklamıştı ve Mehdi beklemenin aslında batıl olduğunu da çeşitli konuşmalarında dile getirmişti. Zaten Görmez'in hedefe konulmasında bunun da büyük etkisi olmamış mıydı?

Bu köhne zihniyetin bir diğer özelliği de "kişi yüceltmesi"... Yüceltilen kişi bir evliya, bir şeyh veya Bediüzzaman gibi lakaplarla anılan zatlar olabilir. Bunun ucu bucağı yoktur. Bu bir hastalıktır ve bu hastalık dönüp dolaşıp Fethullah Gülen'in "Kainat İmamı" olarak anılması garabetine kadar varabilir ki böyle de olmuştur. Köhnemiş zihin yapısına göre evliya veya adı her neyse kainatın üzerinde tasarruf hakkına sahiptir. "Bu tasarrufu ona kim vermiştir?" diye Kur'an'a sorsak emin olun kocaman bir şirk kavramı ile karşılaşırız. 

Bir diğer konu da Peygamber ile başlattıkları evliya ve şeyhler ile sürdürdükleri "gelecekten haber verme" iddiası... Bu da çeşitli vesilelerle yine Gülen'e dayandırıldı... Gaybın anahtarının Allah'ta olduğunu defalarca vurgulayan Kur'an, bu iddia ile hem FETÖ hem de tarikatlar tarafından adeta çiğnenmiştir. 

Yine Peygamber'in ve evliyaların ölmediği, aslında halen aramızda olduğu ve kendi gruplarının ayinlerine katıldığı iddiası. Bu iddia belki de en aşikar ettikleri özellikleri. Zira bu iddia üzerinden Peygamberi uçağa, kamyonete bindirip olimpiyatlara gökten indirdiler. Bir düşünün bunu yapan sadece FETÖ müydü?

Daha birçok konu sayılabilir. Kısaca; şefaat, mehdiyyet, kişi yüceltmesi, gaybı bilme, kadercilik, evliyanın kainat üzerindeki tasarrufu, himmet ve medet, evliyanın aynı anda birden fazla yerde görülmesi, ruhların bedenden çıkıp gezmesi, kehanetler, peygamberin mekan mekan dolaştırılması, velilerin sorgulanamaması, ebced ve cifr, mana alemi adı altındaki uydurmalar, gavs ve kutub inançları, keramet ve daha birçok hurafe...

Şimdi soruyorum: Bu anlatılanların aynısı tarikatların da eserlerinde yok mu? Bu anlatılanların aynısı din adına konuşup milleti uyuşturan sözde şeyhlerin ve evliyaların sözlerinde yok mu? Bu anlatılanlar Fethullah Gülen'in kitaplarında olduğu gibi kopyala yapıştır derecesinde tasavvuf diye uydurulan deli saçması kaynaklarda yok mu? 

Şimdi son bir soru: Bu zihniyetle mücadele edilmez ise daha birçok FETÖ'nün palazlanması kaçınılmaz değil mi?

Diğer Yazıları

  Çok Okunanlar

  Anket

Üçüncü İntifada Başlar Mı?

EVET
HAYIR
KARARSIZIM