Foto Galeri
Hilal Haber
TÜM FOTO GALERİLER

Doğu Anadolu'nun eşsiz güzellikleri!

BİNGÖL- YÜZEN ADALAR Bingöl’ün Solhan ilçesi Hanzarşah Köyü Aksakal Göl Mezrasındaki Ada, o yörede yaşayan halk tarafından keşfedilmiştir. Söz konusu ada, şimdiye kadar görülmemiş bir tabiat olayına sahiptir. Yüzen Ada tamamen doğaldır. Göl'ün üç tarafı dağlar ve tepelerle çevrilmiş düz arazi üzerinde bulunan krater göl konumundadır.

1/14

BİNGÖL- KRAL KIZI KALESİ Bingöl’ün Genç ilçesinde yer alan kale Diyarbakır çayı ile Konsper Çayı'nın buluştuğu yerde bir tepeye yapılmıştır. Keynekler denen bu yer yıkıntı durumdadır. Söylentilere göre Pers Kralı Dano kaleyi kızı için yaptırmıştır.

2/14

ELAZIĞ- HAZAR GÖLÜ Hazar Gölü, tektonik bir göldür. Güneyinde Hazarbaba Dağı bulunan göl, Uluova'dan Mastar Dağlarıyla ayrılır. Hazar Gölü'nden turistik ve ekonomik olarak yararlanılmaktadır.

3/14

TUNCELİ- MERCAN VADİSİ MİLLİ PARKI Berrak ve temiz sularında yaşayan alabalıkları meşhurdur. Sportif balıkçılık için elverişli olan Mercan Deresinin büyük bir kısmı Munzur Vadisi Milli Park sınırları içerisinde kalmaktadır. Bitki örtüsü bakımından çok zengin olan Mercan Vadisinin kuzey kesimleri doğa yürüyüşleri, orman varlığı bakımından zengin olan güney kesimleri piknik ve kamping etkinlikleri için uygun potansiyel taşımaktadır.

4/14

VAN- AKDAMAR KİLİSESİ 20 dakikalık motor yolculuğu ile ulaşım sağlanılan Akdamar adası klisesiyle tanınmaktadır. Oldukça güzel bir manzaraya sahip olan bu ada gerçekten görülmeye değer.

5/14

VAN- VAN GÖLÜ Dünyanın en büyük sodalı gölüne sahip olan Van gölü, Tatlan ilçesi sınırlarında bulunmaktadır.

6/14

ERZİNCAN- KARANLIK KANYON Erzincan'ın coğrafyasını güzelleştiren en etkileyici noktalardan biridir Karanlık Kanyon. Kemaliye ilçesinde bulunan Karanlık Kanyon, aynı zamanda dünyanın en büyük kanyonları arasında gösterilmektedir. Kanyonda birçok doğa sporu yapılmaktadır.

7/14

ERZİNCAN- GİRLEVİK ŞELALESİ Çağlayan beldesinde bulunan Girlevik Şelalesi Türkiye'nin en büyük şelalelerinden birisi. Şelale dağlardan gelen suları üç ayrı katta, üç ayrı şelale gibi aşağı indirmektedir. Şelale hafta sonları piknik yapmak ve stres atmak için bire bir.

8/14

MALATYA- KARAKAYA BARAJ GÖLÜ Atatürk Barajı'ndan sonra Türkiye'nin ikinci büyük barajı olan Karakaya Barajı, Malatya il sınırları içerisinde bulunmaktadır.

9/14

AĞRI- İSHAK PAŞA SARAYI İshak Paşa Sarayı, saraydan öte bir külliyedir. İstanbul Topkapı Sarayı'ndan sonra son devirde yapılmış sarayların en ünlüsüdür. Doğubeyazıt İlçesi'nin 5 km doğusunda, bir dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan saray, Osmanlı İmparatorluğu'nun Lale Devri'nde ki son büyük anıt yapısıdır.

10/14

AĞRI- AĞRI DAĞI Türkiye'nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı jeolojik konumu ve Büyük Tufandan sonra Nuh'un gemisine ev sahipliği yapması dolayısıyla efsanevi özelliği olan bir dağdır. Kutsal kitaplarda da adı geçen Ağrı Dağının farklı dillerde birçok ismi vardır.

11/14

MUŞ- MUŞ OVASI Muş ilindeki vadiler Murat ırmağı ve kollarınca açılmıştır. Bu vadilerin en önemlisi Murat Vadisidir. Muş il alanının yüzde 27.2'sini ovalar oluşturur. En önemlisi Muş, Bulanık, Malazgirt ve Liz Ovalarıdır.

12/14

BİTLİS- NEMRUT KRATER GÖLÜ Nemrut dağı tepesinde bulunan Türkiye'nin en büyük krater gölüdür. Göl kraterin batı yarısını işgal eder. Kraterin doğu kısmında bulunan üç küçük gölün, en kuzeyindeki Ilıca Gölünün suyu sıcaktır. Suları kışın dondurucu soğuklarında donmayan bu göl, hem kar suları hem de sıcak kaynaklarla beslenmektedir.

13/14

HAKKÂRİ- ŞEMDİNLİ TAŞ KÖPRÜSÜ Hakkari’nin Şemdinli Deresi üzerinde bulanan Taş Köprü'nün kitabesi günümüze gelememiştir. Bununla beraber Kelat Sarayını yaptıran Seyyit Mehmet Sıddık tarafından yaptırıldığı yerel kaynaklardan öğrenilmektedir.

14/14