“Sen, Rabbinin yoluna hikmet ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et! Rabbin, kendi yolundan sapanları en iyi bilendir ve O, hidayete erenleri de çok iyi bilir. Nahl(16) 125.

Evet, bu ayet Resulullah’ın (s.a.v) şahsına ve dolaylı olarak tüm sorumlulara, ilahiyatçılara, eğitimcilere, görevli kardeşlerimize, din eğitimi yapan her ferde ayrı ayrı sorumluluk yüklemektedir. Belirtildiği üzere davetin içeriği usulü de ayette beraber zikredilmiştir.

Davetin sadece ve sadece Allah (c.c)’ın yoluna yapılması gerektiği belirtilerek hükme bağlanmıştır. Daha açık ifade ile; peygamberler dahi kendileri bir sistem, bir yol belirleme ve bu belirledikleri şeye çağırmaları, davet etmeleri keyfiyetine sahip değillerdir. Gerçek bu iken, herhangi bir âlim, herhangi bir beşer bu ister şeyh olur, gavs olur, cemaat lideri, kanaat önderi, vakıf, dernek yöneticisi olur kim olursa olsun, kendi kurduğu sisteme, yola davet etme imtiyazına sahip değildir. Bu yol insanlığın ayrışmasına, hizbine ve gruplara bölünmesine, tefrikaya ve sonuç vermeyen çatışmalara sebep olur.

Yazımıza başlarken belirttiğimiz ayet-i celilede yine Rabbimiz davetin nereye olacağını belirttikten sonra, ne şekil ve ne ile yapılmasının gerekliliğini de yine aynı ayetin içerisinde bizlere zikretmektedir.

Birincisi; hikmetle davet et. Basiretle, ilimle, sağlam bir aklın öngördüğü, insanı kemale ulaştıracak bilgi ile davet et.

Yine hikmetin yanında güzel bir öğütle, yani “Ey insanlar size Rabbinizden bir öğüt gelmiştir.” Yunus(10) 57 buyrulan Kuran’la. Biz bu ayetten de, en güzel öğüt kaynağının, davetin ikinci şartı olarak Kuran olduğunu öğrenmekteyiz.  

Bir üçüncüsü de “onlarla en güzel şekilde mucade et “ emri. İşte son emirde en hassas, en dikkat çekici esaslar gizlenmiştir.

Bunlardan ilki, “Ona yumuşak söz söyleyin, belki düşünür veya saygı duyar.” Taha(20) 44. Rabbimiz bu usulü, Hz. Musa ve Harun’a emretmiştir. Efendimize de “O vakit Allah’tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın.” Al-i İmran (3) 159. Buyurarak emretmiştir.

Ve yine; “İyilikle kötülük bir olmaz. Sen kötülüğü en güzel şekilde önle. O zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki candan bir dosttur.” Fussilet(41) 34 ayeti gereği, kötülüğe iyilikle mukabelede bulunmak.

Yine bu davette mücadeleyi en güzel şekle ulaştıran unsurlardan sonuncusu olarak ta; müşterek inanç noktalarını öne çıkararak sabır ile hareket etmek.
“İçlerinden zulmedenleri bir yana, kitap ehli ile ancak en güzel yoldan mücadele edin. Deyin ki: Bize indirilene de, size indirilene de iman ettik. Bizim tanrımız da sizin tanrınız da birdir. Biz ona teslim olmuşuzdur.” Ankebut(29) 46.

Bütün bunların neticesinde, kimin ne olduğu, kimler için ne söylediği, kimin Allah (c.c)’ın yolundan çıkacak şekilde sözde ve davranışlarda bulunduğu, saptığı veya şirke bulaştığı ve bulaşacağı, kimin hidayete geldiği ve geleceğini Allah (c.c) bilir. Bizler bunlarla uğraşmayacak ve O (c.c)’nun yoluna hikmet, güzel öğüt ve en güzel mücadele ile davet edeceğiz. Bizim görevimizin sınırı burada biter. Gönüllerin, yüreklerin fethi yapılmalı. Bu hiçbir zaman zorlamaya, kavgaya, kine, nefrete ve sonuçta bölünmelere sebep olmamalı. Saptırma ve hidayete erdirme Rabbimize aittir.

Rabbim bizlere kötülüğe iyilikle karşılık verme ahlakını versin.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Rıdvan 5 ay önce

İyiliğe iyilik her kişinin işi
Kötülüğe iyilik er kişinin işi
Ağzına sağlık kardeşim

Misafir Avatar
Osmsn Eroğlu 5 ay önce

"Usül esastan önce gelir"
"Vusülsüzlüğümüz, usülsüzlüğümüzdendir"
Ümmetin savrulmuşluğuna ve müslümanların önlerinde görünenlerin birbiriyle atışmalarına, dalaşmalarına bakarsanız, öz deyişlerde söylenmek isteneni anlarsınız.

Misafir Avatar
Nural Melek 2 hafta önce

Amin hocam.
Korkutularak anlatılacak bir Allah yok. Merhametlilerin en merhametlisi sevgi dolu bağışlayıcı bir Allah var. Kalplerimiz O'nun elindedir. Bizi bizden iyi bilendir. Bizler İnşaAllah Rabbimizi en güzel şekilde anlatıp davette bulunup sonucu Rabbimize bırakacağız. Bu sevgi sofrasından herkes nasibini alır ne eksik ne fazla. Yeter ki bizler kişisel menfaatlerle değil toplumsal bakabilelim. İyi niyet üzerinde kalıp sevgi ile adım atalım inşaAllah. iyilik yaparken kötü niyetlilere uymayıp sevgi ile karşılık verelim. Yüreğinize sağlık hocam.

banner185

banner187

Hilal Haber, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Web Tasarım : EU Ajans