AB Komisyonun vize muafiyeti kararı ne anlama geliyor?
  Türkiye'nin gözü kulağı günlerdir Avrupa Birliği Komisyonu'ndan çıkacak olan vize serbestisi kararına çevrilmişti.

Avrupa Birliği Komisyonu, Türk vatandaşlarına Schengen Bölgesi’ne girişte vize serbestisi uygulanması konusunda olumlu görüş bildirerek karşılanması gereken 72 kriterin tamamının olmasa bile çok büyük bölümünün karşılandığına kanaat getirdi.

Avrupa Birliği Komisyonu tüm şartların yerine getirilmesi halinde vize serbestisinin Haziran ayından itibaren uygulanacağını belirtti.

Türkiye'de gayet olumlu algılanan bu karara Brüksel'den bakan bir göz; AB Haber Genel Yayın Yönetmeni Vakur Kaya, Avrupa Birliği Komisyonu'nun kararını Hilal Haber'e değerlendirdi.

OLAYA GENİŞ PERSPEKTİFTEN BAKMAK LAZIM

Olaya biraz geniş bir perspektiften bakılması gerektiğini vurgulayan Kaya, içinde bulunulan durumun Türkiye'de tartışılandan biraz daha farklı olduğunu söyledi.

AVRUPA BİRLİĞİ'NİN ELİ GÖSTERİLDİĞİ KADAR TEMİZ DEĞİL

Vakur Kaya sözlerine şöyle devam etti;

"Niçin? Çünkü Avrupa tarafından, bilhassa medya ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla "Türkiye'ye taviz veriliyor, şantaj yapılıyor" gibi bir algı oluşturarak bu sürece gelindi. Avrupa Birliği, bugüne kadar aday ettiği tüm ülkelere vize serbestisini tanıdı; bir tek Türkiye'ye tanımadı. Türkiye 2013 yılında kendi yükümlülüğünü öne sürerek süreci bugünlere getirdi. Dolayısıyla vize serbestisi konusunda Avrupa Birliği'nin eli gösterildiği kadar temiz değil."

PEKİ, ŞİMDİ NE OLACAK?

“Peki, şimdi ne olacak diye” soran Kaya, bunun cevabının zor olduğunu belirtti.

 “Bunun cevabı biraz zor. Çünkü Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan komisyon açık ve net bir şekilde üyeliğin onaylanması konusunda süreci resmen başlattı. Bu karar Avrupa Parlamentosu'nda ele alınacak.” 

TÜM SİYASİ GRUPLAR BU ANLAŞMAYA KARŞILAR

AB Parlamentosu’ndaki tüm siyasi grupların bu anlaşmaya karşı olduklarının altını çizen AB Haber Genel Yayın Yönetmeni, “Herkesin çeşitli gerekçeleri var. Bu anlaşmayı sulandıracakları net bir şekilde ortada. Bu anlaşma ne kadar sulandırılacak kısmını ise görmemiz gerekiyor. Zira Avrupa Parlamentosu’nda önce sivil haklar komitesinde ele alınacak. Bu karar genel kurula sunulacak. Tabi Avrupa Parlamentosu'ndaki siyasi grupların değişiklik önergeleri olacak. Daha sonra ise AB Adalet ve İçişleri Konseyi'ne gidecek.” Şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN GÜVENDİĞİ NOKTA: ALMANYA’NIN BU İŞE SICAK BAKMASI!

Vakur Kaya Türkiye’nin burada güvendiği şeyin Avrupa Birliği'nin lokomotif ülkesi Almanya'nın bu işe sıcak bakması olduğunun altını çizdi. 

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE RÜZGÂR TERSİNDEN ESİYOR

Fakat Avrupa Birliği’nde her ne kadar Almanya bu işe sıcak baksa da oradaki rüzgârın tersinden estiğine dikkat çeken Kaya, “Burada Kötü bir hava var. Nihai karara bakmak gerekiyor. Avrupa Parlamentosu’nda salt çoğunluk ilkesine göre alınıyor, doğru ama Türkiye söz konusu olunca ne salt çoğunluk geçerli oluyor ne de nitelikli çoğunluk. Türkiye söz konusuysa AB'de bir dayanışma ülküsü kabarıyor. “ dedi.

HAZİRAN’A YETİŞMESİ ZOR

Kaya sözlerine şu şekilde devam etti;

“Bunun Haziran'a da yetişmesi biraz zor gözüküyor. Çünkü Avrupa Birliği karar organlarında bunların geçmesi en erken Haziran sonu gibi gözüküyor.

BURADA BÜYÜK BİR STRATEJİK OYUN OYNANIYOR!

Şunu da göz ardı etmemiz gerekiyor;

Vizesiz Avrupa için Türkiye'nin tamamlaması gereken 5 madde var. Burada büyük bir stratejik oyun oynanıyor, resmen bir satranç oyunu oynanıyor. Sanki zaman kazanma gibi bir şey söz konusu. Sorunu zamana yayma gibi bir görüntü var ortada.

Vakur Kaya, AB Bakanı Volkan Bozkır ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun AB'nin vize muafiyeti kararını olumlu karşılamasını ise şu sözlerle değerlendirdi.

BOZKIR’IN VE ÇAVUŞOĞLU’NUN BEKLENTİSİ NORMAL

“Tabi ki, AB Bakanı Volkan Bozkır ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun beklentisi normal. Ama işin pratiğine girildiği zaman, Avrupa Parlamentosu’nda bu konu ele alınacak, komisyonda ele alındıktan sonra oylamaya sunulacak, bu bir karar haline gelecek, daha sonra Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’na gidecek, bir sürü önergeler-pazarlıklar yapılacak,…”

AB’NİN PATRONU ALMANYA BU İŞİ BASTIRIRSA BİR SONUCA VARILABİLİR

“Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda biraz ihtiyatlı yaklaşmamız gerekiyor diyen Kaya, “Ama şunu da söylemeden geçmemek lazım; AB’nin lokomotif ülkesi yani patronu Almanya bu işi bastırırsa bir sonuca varılabilir.” İfadeleriyle değerlendirmelerine son verdi.

Hilal Haber
Haber: Sümeyye Öztel
Grafik: Duygu Yıldırım

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185

banner187

Hilal Haber, internet ve teknolojinin doğru kullanılması, en üst düzeyde faydalanılması amacıyla bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapar.

Web Tasarım : EU Ajans